Πέρασε από τη Νίκαια ο Δούκας

Νίκη επί του Άρη πέτυχε ο Δούκας στη Νίκαια με 26-22, αποκτώντας ακόμη δύο βαθμούς στη συγκομιδή του και κατάφερε να περάσει την Πυλαία στην κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα της Handball Premier.

Παρά τη νίκη που είχε πετύχει ο Άρης στην έδρα του Δούκα στον πρώτο γύρο, η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έφερε την κατάσταση στα… ίσια κερδίζοντας στον Πλατωνα με 26-21.

Όπως αναφέρει το e-handball, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Δούκα να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει διαφορά ακόμη και 5 τερμάτων στο 20′ (6-11). Στο υπόλοιπο μισό του πρώτου ημιχρόνου ο Δούκας συνέχισε να κρατά τη διαφορά, μεγαλώνοντας συνεχώς την απόσταση από τους γηπεδούχους ενώ έφτασε και σε νταμπλ σκορ. Σε αυτό το πλαίσιο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 16-8 υπέρ του Δούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο Δούκας κράτησε το προβάδισμά του και με τη βοήθεια της πολύ καλή επίθεσης αλλά και με τις αποκρούσεις Κολλύρη σε κρίσιμα σημεία, κατάφερε να έχει συνεχώς ασφαλή διαφορά.

Παρά τις προσπάθειες και τη μαχητικότητα του Άρη που κοντά στο 55′ πλησίασε στα 4 γκολ (17-21), δεν κατάφερε γυρίσει το παιχνίδι κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 26-22.

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Τζουβάρας με 6 γκολ ενώ για τον Δούκα κορυφαίος ήταν ο Ντούνης με επίσης 6 γκολ.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 6-9, 9-11, 7-13, 8-16 (ημχ) 9-17, 11-18, 12-19, 14-21, 17-22, 22-26

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 4, Ταουσάνης 3, Βλάχος 1, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κρεμμύδας, Μιμίκος, Χουρσουντιάν, Τζουβάρας 6, Χαραλάμπους 3, Χρηματόπουλος.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Ζαλώνης 2, Κρητικός 3, Τόμπρος 2, Μελετάκος 4, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 6, Τότος 5, Γερουλάνος 3, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 1.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/3-3/4