Παραμένει σε τροχιά τετράδας ο Ήφαιστος, πλησιάζει επικίνδυνα το φάσμα του υποβιβασμού για τον ΠΑΟΚ

Την όγδοη εντός έδρας νίκη του και ενδέκατη συνολικά, πανηγύρισε ο Ήφαιστος, που συνεχίζει να διεκδικεί μία θέση στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Λήμνου επικράτησε με 77-69 του ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που υποχώρησε στο 5-14, παραμένει -ισόβαθμη με τον Άρη- στην 13η θέση, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Έλστον Τέρνερ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμα τον Σον Έβανς με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Τζέρι Σμιθ με 12 πόντους και τον Δημήτρη Σταμάτη με 11.

Για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με 51 ριμπάουντ (τα 20 επιθετικά) αλλά μόλις 4/27 τρίποντα, ο Σάνον Σόρτερ τελείωσε με 20 πόντους, ο Μπόμπι Μπράουν είχε 11 με 2/10 τρίποντα και ο Τζακόρεϊ Γουίλιαμς 10.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) στο 5′ με τρίποντο του Μαργαρίτη. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμά τους στο +6 με τον Σαρικόπουλο να διαμορφώνει το 11-17 ενώ λίγο αργότερο ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 15-22. Οι γηπεδούχοι ωστόσο μείωσαν σε 20-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα με τον Γουίλιαμς να το στέλνει στο +9 (25-34) στο 14′. Σταμάτης, Τέρνερ και Σμιθ ευστόχησαν έξω από τα 6,75μ. και ο Ήφαιστος με ένα επιμέρους 11-2 στο επόμενο δίλεπτο, ισοφάρισε σε 36-36. Η ανατροπή των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έκανε το 41-40, που ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λήμνου έτρεξε σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Έβανς να δίνει προβάδισμα οκτώ πόντων στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 49-41. Ο ΠΑΟΚ όμως με μπροστάρη τον Σόρτερ έτρεξε ένα δικό του σερί 10-0 που τον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ (49-51) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει κάτοχο, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου με τον Σόρτερ να κάνει το σκορ 55-56.

Η εικόνα ωστόσο άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως σκορ για περισσότερο από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτό το διάστημα ο Ήφαιστος είχε σερί 9-0 με τον Τέρνερ να κάνει το σκορ 64-56. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άστοχος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους και τον Πελεκάνο να δίνει στην ομάδα του προβάδισμα 10 πόντων (72-62) ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. Σόρτερ και Σχίζας με βολές μείωσαν σε 74-69 όμως ο Ήφαιστος διαχειρίστηκε σωστά τον χρόνο ως το φινάλε φτάνοντας στην επικράτηση με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69.