Στις λεπτομέρειες έχασε στην Αθήνα η Βέροια

Τη 10η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Νέα Ιωνία, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 25-24 της Βέροιας για την 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος οι γηπεδούχες έχοντας καλύτερες λύσεις στην επίθεση πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς και παραμένοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενες παρά την πολύ καλή εμφάνισή τους έμειναν στην 4η θέση και τους 14 βαθμούς.

Όπως αναφέρει το e-handball, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι τα πρώτα 15 λεπτά (7-7), αλλά σε εκείνο το σημείο το επιθετικό κρεσέντο της Νικολίνας Κεπεσίδου έδωσε προβάδισμα έξι γκολ στην ομάδας της, 13-7, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Με τρία γκολ η Τζούρισιτς με πέναλτι μείωσε όμως και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 15-11.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια βρίσκοντας σκορ κυριώς με την πλειμέικερ της κατάφερε να μειώσει στο γκολ (17-16) και να ισοφαρίσει με την Τσαουσίδου σε 21-21 (49ο λεπτό) και με την Μάστακα σε 23-23 (55ο). Τα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες έπαιζαν δυνατές άμυνες, όμως οι Νταμπέφσκα και Μανιά διέσπασαν αυτή των φιλοξενουμένων και κατάφεραν να πάρουν την 5η νίκη στης έδρα τους.

ΟΦΝ Ιωνίας – Βέροια 2017 25-24

Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 10-7, 14-0, 15-11(ημχ), 17-15, 18-17, 21-19, 21-21, 23-23, 25-24

Ο.Φ.Ν.Ιωνίας (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 3, Φράγκου 5, Πανούση, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 7, Σακιζλη, Βασιλείου 3, Ζένελι, Νταμπέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2

Βέροια 2017 (Ψωμιάδου) :Τσαουσίδου 3, Τζούρισιτς 10, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 1, Μπάσμα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 5, Μάστακα 2, Δελησάββα

Διαιτητές: Χρηστίδη, Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 8/8