Συγκλονιστικό φινάλε στη Νέα Κίο!

Ισόπαλοι 21-21 ήρθαν Διομήδης Άργους και ΑΣΕ Δούκα στο γήπεδο της Νέας Κίου για την 19η αγωνιστική της Handball Premier.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διομήδης ισοφάρισε με τον Γκολούμποβιτς το γκολ του Ντούνη και έτσι έληξε ισόπαλο 21-21 στο γήπεδο της Νέας Κίου για την 19η αγωνιστική της Handball Premier. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι τους 17.

Όπως αναφέρει το e-handball, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Δούκα όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα, καθώς έφτασε τη διαφορά στα τρία γκολ (10-7 στο 19ο λεπτό). Η ομάδα του Μπούνα έβρισκε σκορ κυρίως με τον Κρητικό, αφού πέτυχε τα πέντα από τα οκτώ πρώτα γκολ των φιλοξενούμενων. Αντίθετα, ο Διομήδης στην αρχή σκόραρε με τους Μπόσκο και Γκολούμποβιτς, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά έτρεξε ένα σερί 5-1 και έκλεισε το ημίχρονο στο 12-11 υπέρ του.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού ο Δούκας απάντησε με ένα δικό του σερί 5-1 και έγραψε το 16-13, έχοντας πολύ καλή άμυνα. Σε εκείνο το σημείο ο Διομήδης αντέδρασε και μείωσε δύο φορές στο γκολ (15-16, 16-17), πριν οι φιλοξενούμενοι ανακτήσουν τη διαφορά των τριών γκολ (17-20 στο 51ο λεπτό). Τα τελευταία δέκα λεπτά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όπως και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Ο Διομήδης μείωσε με δύο γκολ του Κρεμαστιώτη και ένα του Λίμα ισοφαρίζοντας σε 20-20, 70 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για να έρθει ο Ντούνης να δώσει προβάδισμα και ο Γκολούμποβιτς να ισοφαρίσει εκ νέου στην εκπνοή του παιχνιδιού.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 8-10, 10-11, 12-11(ημχ), 12-13, 13-15, 15-17, 17-19, 19-20, 21-21

Διομήδης Άργους (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μ-αρκατάτος, Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 2, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 2, Μανασάκης, Μπόσκος 4, Χαντέλης 1, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 3.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Ζαλώνης, Τόμπρος 1, Τότος 2, Κρητικός 7, Μελετάκος 4, Καραδήμας, Πανταζής, Τζάνος, Αποστολόπουλος, Ντούνης 4, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτες: 2-2, Πέναλτι: 0/2 – 2/4,  Κόκκινη κάρτα: Τζίμπουλας στο 49.17