Νίκη “χρυσάφι” για το Αιγάλεω!

Με γκολ του Μαχαίρα λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, το Αιγάλεω πήρε πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στον “ανταγωνιστή” Θεσπρωτό και αύξησε τη διαφορά από τη γραμμή του υποβιβασμού στους τρεις βαθμούς.

Το ματς ήταν μέτριο ποιοτικό, άλλωστε ήταν φυσιολογικό για τις δύο ομάδες να προσέξουν αρχικά τις άμυνες τους και στη συνέχεια να επιδιώξουν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή τους και η αγωνιστική τους υπεροχή καρποφόρησε στο 44′ με τέρμα του Μαχαίρα. Ωστόσο, αν η σπουδαία ευκαιρία του Θεσπρωτού στο 4ο λεπτό με τον Ντάλα Κόστα είχε άλλη κατάληξη, τότε ο αγώνας θα είχε διαφορετική εικόνα.

το φιλμ του αγώνα όπως το παρουσίασε το FL News

5′ Τεράστια ευκαιρία για τον Θεσπρωτό, με τον Σικαλιά να σώζει επικίνδυνο σουτ του Ντάλα Κόστα
7′ Δοκάρι για το Αιγάλεω με τον Ηλία Τσιλιγκίρη
11′ Γύρισμα του Σταματάκη, σε κόρνερ ο Κίναλης
36′ Δύο κόκκινες κάρτες στον πάγκο του Αιγάλεω! Έντονες διαμαρτυρίες από παράγοντες των γηπεδούχων.
39′ Το ματς διεκόπη για τρία λεπτά μέχρι να βγει συνοδεία της Αστυνομίας ο Δουφεξής!
42′ Ο Κίναλης σώζει τον Θεσπρωτό! Πρώτα σε φάουλ του Τσιλιγκίρη και εν συνεχεία σε κεφαλιά του Παπανικόλα
44′ ΓΚΟΛ! Φάουλ του Τσιλιγκίρη, κεφαλιά του Μαχαίρα και 1-0!
64′ Κεφαλιά του Παπανικολάου, στο πάνω μέρος του δοκαριού του Θεσπρωτού
78′ Ευκαιρία για το Αιγάλεω να κάνει το 2-0, με τον Καπό να σουτάρει από εξαιρετική θέση ψηλά άουτ
89′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Αιγάλεω. Η μπάλα στα χέρια του Σικαλιά

Αιγάλεω : Σικαλιάς, Λάσκαρης, Γκοτοβός, Σπυρόπουλος (66′ Ιωαννίδης), Παπανικόλας, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μαχαίρας (73′ Λάμπρου), Στάθης, Γουερέ (50′ Φαρινόλα), Καπός

Θεσπρωτός : Κίναλης, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας (81′ Βουκομάνοβιτς), Καρβούνης, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Μπίκας, Ευθυμίου, Καζβιρόπουλος (87′ Μποτόσο), Κωνσταντίνου (68′ Κολλάς), Ντάλα Κόστα