Μεγάλη νίκη για τη Ξάνθη, ανάσα για την παραμονή (βαθμολογία)

Το γκολ του Μπαριέντος στο 77ο λεπτό, έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα της Ξάνθης, που με τους 22 βαθμούς προσπέρασε τον Παναιτωλικό και βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Σαν να μην έγινε το πρώτο ημίχρονο, αφού δεν καταγράφεται καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες, πέρα από ένα σουτ του Νάτσου στις καθυστερήσεις του 45λέπτου, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σάο Μπέντο.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 77′, ήρθε η λύτρωση για την Ξάνθη. Έπειτα από κάθετη μπαλιά του Στάρτζεον, ο Μπαριέντος σούταρε στην κίνηση από τα δεξιά, νικώντας τον Μανδά για το 1-0 των γηπεδούχων.

Με τη νίκη αυτή, η Ξάνθη ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση και βρίσκεται πλέον στο +4 από τον ουραγό Πανιώνιο και στο +1 από τον προτελευταίο Παναιτωλικό.

ΞΑΝΘΗ: Μπέντο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Καρασαλίδης, Κοβάτσεβιτς (52′ Μουλέν), Τέρκι (52′ Καμαρά), Στάρτζεον, Τζουρίτσκοβιτς (58′ Ντε Αμορίμ), Μπαριέντος (90′ Θυμιάνης), Φοσέ (90′ Γκαργκαλατσίδης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Γκάλο (57′ Ενσικουλού), Κατράνης, Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (80′ Βέλλιος), Νάτσος (80′ Ούμπιδες), Μανούσος (85′ Ραμπέλο), Γιακουμάκης (80′ Ντε Πο)

1 Αστέρας Τρίπολης 29 9 8 12 36 39 -3 35
2 Ατρόμητος 29 9 7 13 33 39 -6 34
3 ΑΕΛ 29 8 9 12 32 39 -7 33
4 Λαμία 29 6 13 10 22 35 -13 31
5 ΝΠΣ Βόλος 29 8 6 15 25 46 -21 30
6 Ξάνθη 29 9 7 13 23 34 -11 22