Άνετα στο 5×5 η ΑΕΚ

Κάνοντας το 5×5 συνεχίζει η ΑΕΚ στη Handball Premier, καθώς επιβλήθηκε με 44-27 του Δούκα στο ΟΑΚΑ. Ο «δικέφαλος» είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, ενώ ο Δούκας έμεινε στους 2, έχοντας όμως αγώνα λιγότερο.

Στα αγωνιστικά, ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς στα πρώτα 10 λεπτά απέκτησε προβάδισμα 3 γκολ (3-6) κυρίως από προσπάθειες του Στεφανίτση. Στην συνέχεια η ΑΕΚ, άρχισε να βελτιώνεται τόσο στην άμυνα, όσο και την επίθεση, αφού στο 15ο λεπτό πέρασε μπροστά (10-9) με γκολ του Λέμος. Στα υπόλοιπα 15 λεπτά οι παίκτες του Δημητρούλια έβρισκαν εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό και με επιθετικό πλουραλισμό έτρεξαν ένα με σερί 11-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 7 γκολ (20-13).

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και να αυξάνουν τη διαφορά τους, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα στο 25-15 (35ο λεπτό) το οποίο και αύξαναν όσο περνούσαν τα λεπτά. Το τελικό 44-27 έδωσε το 5ο ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΕΚ, η οποία χρησιμοποίησε όλη την 16αδα της αποστολής.

Τα πεντάλεπτα : 2-3,  4-6, 9-8, 13-10, 18-11,  20-13 ( ημίχρονο ), 24-15, 28-19, 33-20, 36-22, 41-24, 44-27.

Διαιτητές : Αβράμης-Χρόνης.

ΑΕΚ :  Μπάουερ, Ρέϊνα, Κεδέρης 7, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς 1, Μυλωνάς 2, Στάθης 2, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου 2, Κοτσιώνης 1, Μπουνέτα 3, Αραπακόπουλος, Αραμπατζής 2, Τζηράς 11, Πλάθα 2, Δομπρής 3.

ΔΟΥΚΑΣ : Κολλύρης, Αναστασίου 4, Μπαλάσκας 2, Ντούνης, Στεφανίτσης 6, Πάνου, Ζαρίκος 2, Γερουλάνος 3, Κουτσόπουλος, Κουρουτζίδης, Παπαδάκης, Κωνσταντόπουλος, Αποστολίδης 2, Τζανιδάκης 3, Καρακεχαγιάς 5, Νικολήνταης.