Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα για τα κορίτσια της Πυλαίας

Με το δεξί ξεκίνησε η Πυλαία στην 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε με 28-18 στην Προσοτσάνη της ομώνυμης ομάδας.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες πήραν το πλεονέκτημα για τη 2η θέση του ομίλου που οδηγεί στα play off.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα. Στο δεύτερο όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην και μετά το 45ο λεπτό η ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη έτρεξε σερί 2-8 και συνολικό επιμέρους σκορ ημιχρόνου 7-16, με αποτέλεσμα να φύγει με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

ΑΟ Προσοτσάνης – Α.Ε.Σ.Χ. Πυλαίας 18-28

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-5, 8-7, 8-9, 11-12 (ημχ), 13-12, 14-14, 15-17, 16-22, 17-25, 18-28

Προσοτσάνη (Δρανόβαλης): Ράτσικα, Λεωνίδου, Παύλου, Λαζαρίδου 4, Σεβδίλη 1, Λάλα, Ζιώγα, Σαμπαντζή 1, Βόλακλη, Μωυσιάδου-Φάτραλη, Ιωαννίδου, Δικμάνη 1, Τσαλκίδου, Τσιαμούρα 4, Νούση 2, Αμβροσιάδου 5.

Πυλαία (Σκανδάλης): Τσιτλακίδου 4, Μόσχου 1, Κουκμίση Κ. 5, Βράμπα, Τσερέπη 1, Κουκμίση Μ. 4, Κοπανέλου, Ιωαννίδου, Τσιγαρίδα 2, Μανωλούδα, Αθανασοπούλου 5, Σελεμίδου, Παραστατίδου, Πετρίδου 3, Στεφανίδου 3, Καπρινιώτη

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/1 – 2/6, Διαιτητές: Μπετμάν, Αγγγελίδης