Χωρίς προβλήματα ο Ολυμπιακός στο Δαΐς

Την 4η νίκη του σημείωσε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 39-26 επί του ΑΣΕ Δούκα στο Δαΐς για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον 8 βαθμούς και αγωνίζονται την επόμενη εβδομάδα με την Σαλαμίνα, ενώ ο Δούκας έμεινε στους 2 και κοιτάζει τον αγώνα με τον Άρη.

Όπως αναφέρει το e-handball, ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε με 4-1 στο 8ο λεπτό, όμως ο Δούκας με οργανωμένες επιθέσεις μείωσε σε 6-5 στο 13ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα και αύξησαν τη διαφορά στα 5 γκολ (15-10 στο 28ο) με τον Κόμπετιτς, οποίος πέτυχε το 4ο προσωπικό του τέρμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-12.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο γήπεδο βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις, αλλά και σκορ από όλους τους αθλητές, εκτός του Τσιλιμπάρη καταφέρνοντας να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (21-31 στο 49ο λεπτό) και έτσι να διπλασσιάσουν τις εκτός έδρας νίκες τους. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κλιάιτς ήταν ο Παπαδόπουλος με 7 γκολ, ενώ από τον Δούκα ο Αναστασίου σημάδεψε σωστά 6 φορές.

ΑΣΕ Δούκα – Ολυμπιακός 26-39

Πεντάλεπτα: 1-3,2-5,5-7, 7-10, 8-11, 12-16 (ημχ) 14-21, 17-25, 19-28, 22-31, 23-35, 26-39

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Παγιάτης 3, Μπαζδέκης, Αναστασίου 6, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης, Γερουλάνος 4, Κασιώνης, Καρακεχαγιάς 3, Ντούνης 4, Ζαρίκος 4, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης 2.

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλάς 1, Μιλοβάνοβιτς 3, Τερλέτσκι 1, Ζάγια 3, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 1, Κλάγιτς 2, Μιχαηλίδης 4, Τσίλης 3

Διατητές: Παπαματθαίου, Χρηστίδη, Δίλεπτα: 8-5, Πέναλτι: 1/1- 4/4