Κυπελλούχος Λιθουανίας ο Βαλάντης Κοζορώνης (vid)

Πριν από λίγους μήνες ο Βαλάντης Κοζορώνης αποφάσισε να πάει σε ένα πρωτάθλημα που δύσκολα αποτελεί επιλογή Ελλήνων ποδοσφαιριστών.

Ο 28χρονος χαφ πήγε στην Πανεβέζις και το Σάββατο (24/10) πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Λιθουανίας.

Αντίπαλος ήταν η Σούντουβα, η πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα. Μόνο εύκολο δεν ήταν συνεπώς το έργο της Πανεβέζις. Ωστόσο, στο φινάλε ο Κοζορώνης και οι συμπαίκτες του ήταν εκείνοι που σήκωσαν το τρόπαιο.

Στο 22′ ο Βέλιουνις ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά μετά ο Ρενάν Ολιβέιρα ισοφάρισε με πέναλτι. Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί αποβλήθηκε ο Γκορόμπσοφ με δεύτερη κίτρινη στο 114′ για τη Σούντουβα. Άλλο γκολ δεν μπήκε, όμως, και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί με 6-5 η Πανεβέζις στέφθηκε Κυπελλούχος Λιθουανίας.