Εκτός Ευρώπης ο Προμηθέας, έχασε και στη Σλοβενία

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα και εξασφάλισε την παρουσία του στην επόμενη φάση του EuroCup, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους Πατρινούς.

Μετά από ένα σπουδαίο ματς, ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 77-73 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του EuroCup.

Οι Πατρινοί βρέθηκαν ακόμα και στο +15, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς έκανε την ανατροπή και πήρε τα ηνία. Ο προμηθέας βέβαια είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο τέλος, όμως το τρίποντο της νίκης από τον Μίλερ ήταν άστοχο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με το σκορ να είναι 9-9 στο 7΄, όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας ήταν μαγικός. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-21, ενώ λίγο μετά ανέβασαν την διαφορά στο +15 με 19-34, χάρη σε καλάθη του Αγραβάνη (15’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 32-41 του ημιχρόνου, όμως δεν έμειναν μόνο εκεί.

Οι Σλοβένοι ροκάνισαν την διαφορά και έφτασαν σε απόσταση διποντου (43-45, 25’), ενώ λίγο μετά ένα τρίποντο του Χόπκινς έκανε το σκορ 46-45. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 59-55.

Οι Πατρινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έκαναν το 67-67 (34’), όμως ο πρώην παίκτης του Προμηθέα, Ράιον Μπράουν, έκοψε το σερί της ελληνικής ομάδας (69-67, 35’). Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 με 74-69 (38’), όμως ένα μικρό 4-0 των Πατρινών έκανε το 74-73 στα 42’’ για το τέλος. Ο Μπλάζιτς με 1/2 βολές έκανε το 75-73, όμως ο Μίλερ στην συνέχεια δεν μπόρεσε με τρίποντο να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τελικό σκορ 77-73 και νίκη για την Τσεντεβίτα Ολίμπια.