Ο ΠΑΟΚ όρθιος στο θρίλερ της Πυλαίας (βαθμολογία)

Ένα από τα πολλά φετινά παιχνίδια της Basket League που κρίθηκαν στο τέλος και με διαφορά ενός καλαθιού, έγινε στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ιωνικό με 86-84 και έφτασε στις τρεις διαδοχικές επιτυχίες, σταματώντας από την άλλη πλευρά το σερί των δύο νικών της ομάδας της Νίκαιας.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος στο πρώτο και ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο οπότε το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα του. Με το σκορ στο 86-84, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας, ο Άνταμ Σμιθ έτρεξε το γήπεδο αλλά υπό την πίεση του Λοβ έχασε την μπάλα, μαζί με την ευκαιρία να επιχειρήσει το τρίποντο της νίκης για την ομάδα του.

Για τον ΠΑΟΚ κορυφαίοι ήταν ο Ζερμέιν Λοβ με 17 πόντους και ένα καθοριστικό καλάθι προς το τέλος του αγώνα, ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 14 πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ και ο Κακλαμανάκης με 12 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Για τον Ιωνικό, ο Άνταμ Σμιθ απέναντι στην πρώην ομάδα του είχε 21 πόντους με 7/11 σουτ και ο Τζόναθαν Έλμορ 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι νικητές είχαν 56% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα έναντι 44% και 41% αντίστοιχα του αντιπάλου τους, ενώ είχαν και έξι περισσότερα ριμπάουντ (36-30).

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μετά το αρχικό 8-2 του ΠΑΟΚ. Αντέδρασε, «έτρεξε» ένα 13-0 με το οποίο προηγήθηκε με 15-8 και παρότι ο Δικέφαλος πλησίασε στο 14-15, στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 26-24. Στη δεύτερη περίοδο οι Νικαιώτες συνεχίζοντας να έχουν μικρό αριθμό λαθών -τελείωσαν το ημίχρονο με τέσσερα έναντι 10 του ΠΑΟΚ- άνοιξαν ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα» προηγούμενοι με 32-24 στο 12′, 38-29 στο 15 και στο 20′ ήταν μπροστά με 52-44.

Η βελτίωση του ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό του παρκέ -δέχτηκε 26 και 26 πόντους στην πρώτη και τη δεύτερη περίοδο αλλά μόνο 13 στην τρίτη- σε συνδυασμό με τον περιορισμό των λαθών του, έχοντας μόνο δύο, άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Ο Δικέφαλος μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και με ένα σερί 12-2 προηγήθηκε με 56-54, για να κλείσει την περίοδο προηγούμενος με 66-65 με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μαργαρίτη.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο 75-71 στα μισά της, όμως ο Ιωνικός προσπέρασε με 78-77, 3,5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Δικέφαλος με κάρφωμα του Τσαλμπούρη έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι, κάνοντας το 86-81 στα 10,2”, όμως η ομάδα της Νίκαιας με τον Σμιθ να ευστοχεί σε τρίποντο βρέθηκε στο -2 (86-84). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ δεν πλήρωσε το λάθος του στην επαναφορά και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.