Πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο ο Προμηθέας (βαθμολογία)

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας στη φετινή Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 88-82 στο Αγρίνιο του Μεσολογγίου για τη 10η αγωνιστική. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-2. Από την πλευρά τους οι νεοφώτιστοι με την έβδομη σερί ήττα τους υποχώρησαν στο 3-7.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο ανοίγοντας τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και παρά την αντεπίθεση του Μεσολογγίου στο φινάλε έφτασαν στην πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League.

Ο Αγκμπελέσε ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους και 9 ασίστ και Γιάννης Αθηναίου με 13 πόντους 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για το Μεσολόγγι ο Τσαντ Μπράουν τελείωσε με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ντεβόντε Γκριν προσέθεσε άλλους 16. Ο Τόντρικ Γκότσερ στο πρώτο του παιχνίδι με τα χρώματα των νεοφώτιστων είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88.