Δυσκολεύτηκε στο Αγρίνιο ο Ολυμπιακός αλλά πήρε αυτό που ήθελε (βαθμολογία)

Μπορεί να τα βρήκε…σκούρα από τον μαχητικό (και σαφώς βελτιωμένο αγωνιστικό με τον Δέλλα στον πάγκο) Παναιτωλικό, ο Ολυμπιακός όμως βρήκε τον τρόπο και στο Αγρίνιο και οδεύει ολοταχώς για την πρωτιά στη Super League.

Το γκολ που έκρινε τον νικητή σημείωσε (και πάλι) ο Ελ Αραμπί, ο οποίος έφτασε αισίως τα 13 γκολ φέτος ενώ οι “ερυθρόλευκοι” είχαν προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο (στο 4ο λεπτό μάλιστα) με γκολ του Κώστα Φορτούνη.

Ο Παναιτωλικός, που μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε με τον Αϊμάν Ταχάρ, αλλά η…χαρά κράτησε για 17 λεπτά.

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες αναζήτησαν το γρήγορο τέρμα, με τον Ολυμπιακό να το πετυχαίνει. Μόλις στο 2’ ο Μάζουρεκ μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό και ο Τζολάκης μπλόκαρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν την άμυνα των γηπεδούχων και πήραν το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα, ο Σισέ έκανε τη βαθιά μπαλιά από την άμυνα των Πειραιωτών, βρήκε στα δεξιά τον Ντρέγκερ που είχε κάνει την κίνηση, αυτός κατέβασε, έκοψε στον Φορτούνη, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Κνετ και «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα του Αγρινίου έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Τζολάκη, όταν ο Ντίας πήρε τη μπάλα στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, ο Ρέαμπτσιουκ βρέθηκε πίσω του για να τον ενοχλήσει, ο άσος του Παναιτωλικού βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς με τα «καναρίνια» να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφασή του.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει και δεύτερο τέρμα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αλλά στο 16’ η κεφαλιά του Σισέ, από φάουλ του Φορτούνη πέρασε άουτ, ενώ στο 22’ το σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής δεν βρήκε στόχο. Έξι λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να χτυπήσουν από τα άκρα, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα, αλλά ο Κνετ μάζεψε προ του Μπρούμα και στο 32’ η νέα απειλή του Καμαρά πέρασε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ωστόσο, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βγήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας την ισοφάριση στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία, με τον Ταχάρ στο 48′, όπως είχε κάνει και ο Ολυμπιακός στο πρώτο. Αυτό το 1-1 βοήθησε στο να «ανοίξει» αρκετά το ματς, με την ομάδα του Δέλλα να ξεθαρρεύει και να βγαίνει με καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας γενικά όλες τις κινήσεις της από τη μέση και μπροστά. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές επιθέσεις στο διάστημα που ακολούθησε, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε τις καθαρές ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Εμβιλά, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε.

Οι γρήγορες αλλαγές του Μαρτίνς πάντως, παρά το 1-1, έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα του αφού Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Βρουσάι έδωσαν λύσεις, με τους δύο τελευταίους να συμμετέχουν στο δεύτερο γκολ, που δεν άργησε να έρθει. Ήταν στη φάση του 65ου λεπτού, όταν ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε από ασίστ του Γάλλου και ξαναέδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μετά το 1-2, ο Ολυμπιακός έλεγξε εκ νέου τον ρυθμό του αγώνα, σφίγγοντας τα λουριά στη μεσαία γραμμή και την άμυνά του, καθότι το ματς κινδύνευε να γίνει… ροντέο. Έτσι, έχοντας ξανά το προβάδισμα, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μπάλα όποτε χρειάστηκε, μείωσαν τις αποστάσεις στις γραμμές τους και κάπως έτσι… έσβησαν το ματς, ειδικά όσο αυτό πλησίαζε προς το τέλος του. Το τελικό σφύριγμα, βρήκε τον Ολυμπιακό να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς, πριν την Τούμπα.

Παναιτωλικός : Κνετ, Βάντερσον (70′ Περέιρα), Μεδίνα (85′ Ντάλσιο), Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Μανθάτης), Ταχάρ (85΄Τσιγγάρας), Αρθούρα, Αζάντι (62′ Βέργος), Ντίαζ

Ολυμπιακός : Τζολάκης, Ντράγκερ (85′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσουκ, Σισέ, Μπα, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (46′ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (46′ Βαλμπουενά), Μασούρας (59′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (90+3′ Χασάν)