Εμφάνιση πρωταθλήτριας στη Λειψία η Ντόρτμουντ! (βαθμολογία)

Εντυπωσιακή η Ντόρμουντ στο Red Bull Arena, πέρασε “αέρας” από μια δύσκολη έδρα και μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς επικράτησε με 3-1 της Λειψίας, η οποία έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Μπάγερν στην κορυφή και να μπει οδηγός στη Bundesliga μετά από 15 αγωνιστικές.

Όλη η δράση σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Σάντσο στο 55ο λεπτό και στο 71′ ο Χάαλαντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 84′ ο ίδιος παίκτης (έφτασε τα 12 στο πρωτάθλημα) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του και το μόνο που κατάφερε η Λειψία ήταν να μειώσει στο 89′ με τον Σάρλοθ.

Λειψία : Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Όρμπαν, Ουπαμεκάνο, Ανχελίνιο, Άνταμς, Σάμπιτσερ (61′ Κλόστερμαν), Χαϊνταρά (71′ Χουάνγκ), Φόρσμπεργκ (61′ Σάρλοθ), Όλμο, Πόουλσεν (88′ Σάμαρτζιτς)

Ντόρτμουντ : Μπούρκι, Μουνιέ, Γκερέιρο, Χούμελς, Ακάνι, Ντελάνεϊ (69′ Ζαγκαντού), Βίτσελ (30′ λ.τ. Καν), Σάντσο (85′ Τίτζες), Ρόις (85′ Μπραντ), Ρέινα, Χάαλαντ