Είχε απάντηση στην ανατροπή και νίκησε ο Κολοσσός (βαθμολογία)

Νικηφόρα μπήκε στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο Κολοσσός.

Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε στην έδρα της με 80-65 του Περιστερίου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στην Basket League. Με αυτή τη νίκη του ο Κολοσσός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-7, με το Περιστέρι να υποχωρεί το 7-5, ενώ παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι παρότι έφτασαν να προηγηθούν με 14 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είδαν το Περιστέρι να ανατρέπει την εικόνα του αγώνα και να κάνει την ολική επαναφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, προσπερνώντας στο σκορ. Η απάντηση όμως του Κολοσσού ήταν -αρχικά- σερί 11-0 με το οποίο ανέκτησε το προβάδισμα, άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κερέμ Καντέρ που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Άρτις είχε 16 πόντους, ο Ζάρας 13 και ο Ξανθόπουλος 10. Για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Τρε ΜακΚλίν με 16 πόντους, ο Τζόουνς είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και τέλος ο Πέτεγουεϊ σημείωσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 42-30, 56-52, 80-65