Ισόπαλο το ματς στο Αγρίνιο, δεν βόλεψε κανέναν (βαθμολογία)

Το εκπληκτικό γκολ του Μουνίθ έβαλε μπροστά τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, στη συνέχεια ο Ισπανός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Μπαρμπόσα για το 1-1 που δεν αφήνει ωστόσο καμία ομάδα ευχαριστημένη.

Παναιτωλικός και Ατρόμητος έψαχναν τη νίκη στο Αγρίνιο για να μην χάσουν άλλο έδαφος, οι μεν στη μάχη της παραμονής και οι δε στο κυνήγι της εξάδας, το τελικό 1-1 όμως δεν άφησε καμία ομάδα ικανοποιημένη. Μοιραίος μπορεί για τους Περιστεριώτες να χαρακτηριστεί ο Μουνίθ που με γκολάρα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στις αρχές του δεύτερου μέρους, στη συνέχεια όμως αποβλήθηκε κι ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση με το παρθενικό γκολ του Έλντερ Μπαρμπόσα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί και ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας αφού ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία και την κατοχή αλλά χωρίς να δημιουργήσει τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Είχε πάντως δύο καλές στιγμές με Μάτιτς στο 8′ και Γκάλο στο 26′ με το 0-0 να είναι μάλλον δίκαιο.

Αντίθετα, με γκολ από νωρίς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 54′ ο Μουνίθ έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Κνετ απλά να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στα δίχτυα του για το 0-1. Ο Ισπανός άσος όμως τα έκανε μαντάρα στη συνέχεια αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αχρείαστο μαρκάρισμα πάνω στον Αρσούρα στο 65′.

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή του, πίεσε κι έφτασε στην ισοφάριση από την άσπρη βούλα. Ο Γκαλβάο πάτησε τον Αριγίμπι, ο Καραντώνης έδειξε πέναλτι αφού είδε και το VAR, με τον Μπαρμπόσα να εκτελεί εύστοχα για το 1-1 στο 82′ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναιτωλικού.

Τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το ματς πάντως, την είχε ο Ατρόμητος όταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαλβάο έχασε τρομερή ευκαιρία φεύγοντας σε αντεπίθεση και έτσι δεν κατάφερε να δώσει στην ομάδα του μια σημαντική νίκη.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (89΄Ντάλσιο), Κωνσταντόπουλος (73΄Μεντόσα), Τσότσαλιτς, Τζανακάκης (89΄Λιάβας), Αρσούρα, Αριγίμπι, Ταχάρ, Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ (62΄ Αζάντι), Ντίας.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Τομάσεβιτς (76΄Γκαλβάο), Κιβρακίδης, Γκάλο (90΄Ούμπιδες), Σάλομον, Χαρίσης (76΄Νάτσος), Μουνίθ, Αγκάγιεφ (64′ Ραμπέγιο), Μάτιτς (64΄ Εντομνβόγι).