Στους 16 καλύτερους του FEC ο Ηρακλής!

Ο Ηρακλής επικράτησε με 79-75 της Μονς Ενό στην παράταση και πέρασε αήττητος στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup, κάνοντας το 3/3 στη “φούσκα” του Ντεν Μπος…

Ο Ηρακλής πήγε μόνος του να ρίξει την καρδάρα με το γάλα στην κανονική περίοδο καθώς 43” πριν το τέλος προηγήθηκε με 65-61, αλλά δέχτηκε τρίποντο και στην αμέσως επόμενη κατοχή του, ο Χάνλαν έχασε την μπάλα από τον Αρίκ Σμιθ που 4” πριν το τέλος έβαλε μπροστά τη βελγική ομάδα.

Ο Χάνλαν όμως εξιλεώθηκε κατά το… ήμισυ αφού κέρδισε φάουλ στην επίθεση του Ηρακλή και με 1/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι και το έστειλε στην παράταση (66-66).

Εκεί ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ με 69-68, αλλά απάντησε αμέσως με ένα 5-0 (73-69) και 78-73 χάρη στους Χάνλαν, Σαγκς και Καββαδά, “καθαρίζοντας τη νίκη με 79-75.

O Χάνλαν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ηρακλή με 22 πόντους παρότι παραλίγο να αποδειχτεί… μοιραίος, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε ο Βασίλης Καββαδάς.

Δεκάλεπτα : 11-11, 32-26, 45-52, 66-66, 75-79