“Αέρας” από τη Λάρισα η Παναχαϊκή (βαθμολογία)

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για την Παναχαϊκή, που πέτυχε τρία γκολ στο AEL FC Arena και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση της Super League 2.

Η ομάδα της Πάτρας “κλείδωσε” το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε δύο γκολ, ενώ καθοριστική ήταν η απώλεια του πέναλτι που εκτέλεσε ο Κλάους Αθανασιάδης στις αρχές του δευτέρου μέρους, που σημάδεψε το δοκάρι του Κολοβούρη.

Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με 10 παίκτες σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Λαρέα, σκόραραν με τους Κουσκουνά (17′), Γιούση (36′) και Κόκα στις καθυστερήσεις.

Στο 8′ ο Σταμόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αστράς σωτήρια πετάχτηκε προ του Κουσκουνά ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Νύκταρης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μένκα απέκρουσε εντυπωσιακά.

16′ Καλή στιγμή με τον Αθανασιάδη για τους γηπεδούχους, μετά από λάθος γύρισμα του Πλιάτσικα.

17′ ΓΚΟΛ! Ο Μουστακόπουλος βρήκε με πάσα τον Κουσκουνά, ο επιθετικός της Παναχαϊκής έκανε πλασέ κάτω από τα πόδια του Αστρά και 0-1.

26′ Σουτ του Νύκταρη, απέκρουσε ο Κολοβούρης, ο Αθανασιάδης στο ριμπάουντ και νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Παναχαϊκής.

36′ ΓΚΟΛ! Ο Κουσκουνάς έκλεψε τη μπάλα από τον Μόρα, πάσαρε στον Γιούση, αυτός πέρασε και τον Αστρά για να “γράψει” το 0-2.

39′ Εξαιρετική απόκρουση του Κολοβούρη στην κεφαλιά του Μπάλλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αποβολή για την Παναχαϊκή, όταν ο Τσιμεντερίδης απέβαλε τον Λαρέα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

64′ Ο Χατζής κέρδισε πέναλτι, ο Αθανασιάδης εκτέλεσε στο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

90+3′ ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Σταμόπουλος έδωσε την ασίστ στον Κόκα κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3.

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος) : Αστράς, Τζοβάρας, Αθανασιάδης, Χατζής (77′ Χατζητερζόγλου), Σκούπρα, Μόρας, Νύκταρης (46′ Γκόλιας), Καρίκι (46′ Παναγιώτου), Μπούσης, Μπάλλας (75′ Μπάμπης), Τασιούλης.

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος) : Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (46′ Μπρους), Ανάκογλου, Γιούσης (81′ Κόκας), Μπάτροβιτς (47′ Πατάπης), Αραβίδης (66′ Μαρκοπουλιώτης), Κουσκουνάς