Νίκη και…λαμπάδα στον Πολ Ίτσο η Ξάνθη! (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη για τη Ξάνθη, που βρίσκει σταδιακά αγωνιστικό ρυθμό και ανεβαίνει βαθμολογικά.

Ωστόσο σήμερα, χρειάστηκε η ικανότητα του τερματοφύλακα Πολ Ίτσο, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του πρώην παίκτη της Ξάνθης, Παντελή Ριζογιάννη στις καθυστερήσεις του αγώνα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Ακρίτες προηγήθηκαν με το γκολ στο 64ο λεπτό με τέρμα του Καπνίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Γιακουμή.

Η πρώτη υποψία φάσης σημειώθηκε στο 19′ όταν ο Έμπερτ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Βέρκερ πήδηξε μόνος μέσα στην περιοχή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο 22′ ο Σρόιχεν γέμισε από δεξιά, ο Καπνίδης μόνος στο σημείο του πέναλτι, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε πέρασε άουτ.

34′ Ο Ντίνας βρέθηκε σε καλή θέση μετά την ατομική του προσπάθεια, αλλά το σουτ κατέληξε στην αγκαλιά του Γιακουμή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ΑΟΤ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Σταματής έκανε το σουτ από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Βέρκερ και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο.

H πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκει στα Τρίκαλα όταν ο Σταματής “έσπασε” το off-side στο 59′, αλλά γύρισε τη μπάλα πάνω στον Γιακουμή, που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως σημειώθηκε το γκολ του αγώνα, όταν ο Σρόιχεν βγήκε από τα αριστερά, πέρασε έναν αντίπαλο, σέντραρε παράλληλα, ο Μπριλάντε έπιασε το σουτ το οποίο απέκρουσε ο Γιακουμής, αλλά στο ριμπάουντ ο Καπνίδης ήταν πιο εύστοχος.

Στο 63′ η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 2-0 και πάλι με τον Καπνίδη, ο Γιακουμής όμως βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 93′ τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Φασίδη από τον Τάσο Παπάζογλου. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο πρώην παίκτης της Ξάνθης, Παντελής Ριζογιάννης αλλά ο Ίτσο έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς) : Ίτσο, Παπάζογλου Τ., Βέρκερ, Παντελιάδης, Πέτροβιτς (46′ Στάθης), Πόποβιτς (58′ Τεσίγια), Μπριλάντε, Έμπερτ, Ντίνας (58′ Σιατραβάνης), Σρόιχεν (78′ Βόλτερς), Καπνίδης (89′ Τζούρμαν)

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής (77′ Νατέρ), Νιάρος (76′ Διαμαντόπουλος), Παπαγεωργίου, Πέλκας (85′ Κλεμέντε), Κεχαγιάς, Αλμπάνης (66′ Ευθυμίου), Ζώγκος (66′ Φασίδης)