Αποτελεσματική η Νάπολι, άνοιξε τη “ψαλίδα” στην 6η θέση (βαθμολογία)

Χάρη σε ένα αποτελεσματικό δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι επικράτησε της Μπολόνια και εδραιώθηκε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο (δεν αγωνίστηκε ο Μανωλάς) προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Λορέντζο Ινσίνιε και έδειξε διάθεση να “καθαρίσει” τη νίκη, όμως το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 65′ ο Οσίμεν έκανε το 2-0, με τη Μπολόνια να απαντά άμεσα και να μειώνει με τον Ρομπέρτο Σοριάνο.

Ο κορυφαίος σήμερα Ινσίνιε, πήρε ξανά το…όπλο του και στο 76′ έριξε τίτλους τέλους στο σημερινό παιχνίδι.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο) : Οσπίνα, Γκουλάμ (22′ λ.τ. Γκουλάμ), Ντι Λορέντζο, Κουλιμπαλί, Ραχμάνι, Ντέμε, Ρουίζ, Ινσίνιε (79′ Ελμάς), Πολιτάνο, Ζιελίνσκι (79′ Ρουί), Μάρτενς (54′ Οσίμεν)

Μπολόνια (Σινισα Μιχαΐλοβιτς) : Σκορούπσκι, Εμπαγιέ, Ντε Σιλβέστρι, Σουμαόρο, Ντανίλο, Σβάνμπεργκ (76′ Βινιάτο), Πόλι (58′ Ντομίνγκες), Σανσόνε (65′ Μπάροου), Όλσεν (76′ Ορσολίνι), Σοριάνο, Παλάσιο