Επιστροφή στις νίκες με “πεντάρα” η Σίτι (βαθμολογία)

Άνετη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι, στο ματς της 33ης αγωνιστικής που ορίστηκε σήμερα από τη Premier League.

Οι “μπλε” δυσκολεύτηκαν για 40 λεπτά από τη Σαουθάμπτον, όμως από το χρονικό σημείο εκείνο, “πάτησαν” γκάζι και έφτασαν τους 68 βαθμούς σε 29 ματς.

Το 1-0 σημείωσε στο 15′ ο Κέβιν Ντε Μπρούινε, όμως δέκα λεπτά αργότερα οι “Άγιοι” κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γουάρντ-Πρόους.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 40′, όταν ο Μαχρέζ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Γκουντογκάν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Με την εκκίνηση του δευτέρου 45λεπτου, ο Μαχρέζ και πάλι πέτυχε το τέταρτο γκολ των “μπλε”, με τον Άνταμς να μειώνει στη συνέχεια για λογαριασμό της Σαουθάμπτον.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε στο 59′ ο Ντε Μπρούινε.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γουαρδιόλα) : Έντερσον, Ζιντσένκο (81′ Μεντί), Γουόκερ, Λαπόρτε, Ντίας, Γκουντογκάν, Ντε Μπρούινε (73′ Αγκουέρο), Φερναντίνιο, Φοντέν, Μαχρέζ (61′ Τόρες), Μπερνάρντο Σίλβα

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσενχουτλ) : ΜακΚάρθι, Σαλίσου, Μπερτράν, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Στέφενς (63′ Ντιαλό), Γουάρντ-Πρόους, Τζενέπο (46′ Τέλα), Ρέντμοντ, Άρμστρονγκ (72′ Γουότς), Άνταμς