Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ στο πρώτο της παιχνίδι για τα playoffs του Basketball Champions League ήταν εξαιρετική απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ με 74-65

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δείχνει να έχει ξεπεράσει πλήρως τη περιπέτεια με τομ Covid-19 και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Ματσιούλις – Μέικον κατάφερε να “λυγίσει” τους Τούρκους με 74-65.

Πλέον η ΑΕΚ πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στον όμιλο των playoffs, αφού το ματς με τη Νίζνι μετατέθηκε για τις 25/3, ενώ η Τουρκ Τέλεκομ έχει ρεκόρ 1-1.

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι με την Τουρκ Τέλεκομ πάντως να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (12-11 στο 8′) και την ΑΕΚ να κάνει ήδη 3 λάθη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να κάνει μικρό σερί 5-0 (16-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με την ελληνική ομάδα να διαθέτει ένα μικρό προβάδισμα με 23-20 (στο 15′) χάρη σε 10 πόντους του Μέικον. Η διαφορά για την ΑΕΚ έφτασε και στο +7 (30-23 στο 17′) παρά τα 10 λάθη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-31 και τον Ματσιούλις να φτάνει τους 11 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την “Ένωση” να κάνει σερί 6-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με +13 (44-31 στο 24′) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου βρισκόταν μπροστά με διψήφια διαφορά (57-46) η οποία την έχριζε μεγάλο φαβορί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έλεγχαν πλήρως το ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και με το προβάδισμα τους να φτάνει τους 15 πόντους (64-49 στο 34′) είχαν “αγκαλιάσει’ τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε οι Τούρκοι μείωσαν σε 65-58 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, ενώ στο 39′ το σκορ έγινε 69-63.

Τελικά η ΑΕΚ παρά την πίεση των τελευταίων δευτερόλεπτων κατάφερε να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη με 74-65!

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65.