Μεγάλο “διπλό” του Καραϊσκάκη στο Παγκρήτιο! (βαθμολογία)

Πολύ σημαντική νίκη για τον Καραϊσκάκη Άρτας, που πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο και έφτασε τους 11 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η σημερινή ήττα ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τον Εργοτέλη, που ναι μεν παραμένει στην κορυφή της Super League 2, ωστόσο οι ομάδες που ακολουθούν αγωνίζονται αύριο.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τις περισσότερες εξ αυτών να καταγράφονται από πλευράς “κιτρινόμαυρων”. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 71′ με “δράστη” τον Μαραθωνίτη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 60ο λεπτό.

Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Καραϊσκάκη, όταν οι αμυντικοί του Εργοτέλη δεν έδιωξαν σωστά, ο Δερμιτζάκης πήρε τη μπάλα, σούταρε και ο Κατσιμήτρος απέκρουσε σωτήρια.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και συγκεκριμένα στο 34′ όταν ο Μπρέμπος πέρασε αρχικά τον Μαζουλουξή και στη συνέχεια τον τερματοφύλακα Κατσιμήτρο όμως πάτησε τη μπάλα με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να πλασάρει στην κενή εστία.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Σερβιλάκης εκτέλεσε ωραία το φάουλ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπουργάνη.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 48′ όταν ο Μπουτσάκης σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 62′ Τσέλιος και Μπουτσάκης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο τελευταίος πλάσαρε με το αριστερό εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 68′ ο Μπουρσέλης και μία κόντρα στους αμυντικούς ο Μανουσάκης πρόλαβε την έξοδο του Χουάντερσον ωστόσο το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 71′ ήρθε η ψυχρολουσία για τον Εργοτέλη, όταν ο Μπεκατώρος εκτέλεσε το φάουλ από τον χώρο του κέντρου, ο Λόβριτς βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Μαραθωνίτη κι αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ (0-1)

Στο 75′ ξανά ο Καραϊσκάκης στο προσκήνιο, ο Ναζίμ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Κατσιμήτρος βρέθηκε σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό μετά το γκολ του Μαραθωνίτη, με τον Καραϊσκάκη να είναι πολύ απειλητικός στις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές, στο 77′ ο Ρούνεϊ πλάσαρε τον Κατσιμήτρο, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.

Στο 87′ ο Μπουρσέλης είχε δύο καλές στιγμές σε διαδοχικά σουτ, το πρώτο απέκρουσε σωτήρια αντίπαλος αμυντικός και το δεύτερο μπλόκαρε ο Μπουργάνης.

Στο 90′ ο Τσέλιος δοκίμασε το σουτ αλλά και πάλι ο Μπουργάνης βρέθηκε σε ετοιμότητα και απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μπάτζιος πλάσαρε και ο Μπεκατώρος απέκρουσε πάνω στη γραμμή!

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (78′ Κόνρααντ, Νεράλ (26′ λ.τ. Κατσούρι), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Αμπντουλάχι, Κωστανάσιος (46′ Μανουσάκης), Πατρινός (46′ Μπουρσέλης), Κοκκίνης (71′ Κούατενγκ)

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος) : Μπουργάνης, Χατζηδίμπας, Δούμτσιος (83′ Νταλακούρας), Δερμιτζάκης (66′ Μαύρου), Ναζίμ, Τάμπας, Μπεκατώρος, Μπρέμπος (60′ Μαραθωνίτης), Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς