Νίκησε τον Ιωνικό και συνεχίζει αήττητος στην Πάτρα ο Προμηθέας (βαθμολογία)

Επιστροφή στη δράση, μετά από τρεις εβδομάδες, και ταυτόχρονα στις νίκες για τον Προμηθέα.

Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε στην έδρα της με 82-72 του Ιωνικού για τη 19η αγωνιστική της Basket League και συνεχίζει ως η μόνη αήττητη εντός έδρας ομάδα της λίγκας.

Αυτή ήταν η 10η νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-5 ενώ «χρωστά» ακόμα τρία παιχνίδια που είχαν αναβληθεί τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Νίκαιας, που παρουσιάστηκε ανταγωνιστική ως το φινάλε, παρά τις απουσίες που είχε, υποχώρησε στο 7-12 ωστόσο παραμένει σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Προμηθέας που είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά μόλις στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει, είχε τον Δημήτρη Αγραβάνη σε πολύ καλή βραδιά, καθώς τελείωσε με 22 πόντους 5 ριμπάουντ, και 2 ασίστ. Ο Τζέριαν Γκραντ συμπλήρωσε 17 πόντους, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 10 πόντους με τρία τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους φιλοξενούμενους ο Τζέρεμι Χόλογουελ τελείωσε με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Σαγίντ Πριτζέτ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72.