Παράδοση άνευ όρων του Παναθηναϊκού στη Μπασκόνια

Η Μπασκόνια ήταν ανώτερη στο ΟΑΚΑ και κέρδισε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 82-97, για να συνεχίσει την προσπάθειά της για τα playoffs.

Η ισπανική ομάδα ήταν τρομερά εύστοχη στο ΟΑΚΑ και με σκορ 82-97 πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές έκαναν ό,τι ήθελαν στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο με 14/20 τρίποντα (70%), την ώρα που η τριπλέτα Πολονάρα-Γκιεντράιτις-Ντράγκιτς είχε 69 πόντους! Πλέον μετρούν 18-14 και συνεχίζουν το τρομερό σερί τους με 10/11 νίκες για τα playoffs.

Οι πράσινοι δεν είχαν τις λύσεις, παρά τις προσπάθειες των Μήτογλου, Σαντ-Ρος και Χεζόνια και έφτασαν στην τρίτη σερί ήττα τους και 20ή σε 30 ματς, δεχόμενοι παράλληλα τους περισσότερους πόντους σε εντός έδρας ματς χωρίς παράταση (97 από Ρεάλ σε 50′ αγώνα).

Για την 33η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Αρμάνι (1/4, 21:00), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Εφές (1/4, 20:00).