«Ζευγάρωσε» τις νίκες του κόντρα στον Άρη ο Κολοσσός (βαθμολογία)

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε ο Κολοσσός, που νίκησε στην έδρα του τον Άρη με 83-72 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής στη Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου, που είχε επικρατήσει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-12 παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ. Αντίθετα οι Θεσσαλονικείς που πλέον έχουν 6-14, έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ χτίζοντας διψήφιες διαφορές και συντήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το φινάλε. Ο Θοδωρής Ζάρας με 20 πόντους (7/7 βολές, 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα) ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ ο Κερέμ Καντέρ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μιχαΐλο Άντριτς 18 πόντους και ο Ντομινίκ Άρτις 17 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους οι Μίλαν Μιλόσεβιτς και Μάριο Τσάλμερς είχαν από 17 πόντους και ο Δημήτρης Φλιώνης 10. Αξίζει να σημειωθεί πως ο 18χρονος Όμηρος Νετζήπογλου έκανε το ντεμπούτο του στη λίγκα και σημείωσε και τους πρώτους του πόντους (4).

Ο Άρης άρχισε το παιχνίδι με ένα γρήγορο 5-0, γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το σκορ και στο 6′ προσπέρασαν με 12-10 με καλάθι του Καντέρ. Ένα μικρό 5-0 έφερε τον Κολοσσό H Hotels στο +5 (20-15) με τους Ροδίτες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με αυτό το προβάδισμα (22-17).

Το τρίποντο του Ζάρα έφερε τους γηπεδούχους στο +8 (25-17) ενώ στο 14′ και πάλι ο ίδιος παίκτης έστειλε την ομάδα του στο +10 κάνοντας το σκορ 30-20. Ο Άρης με τους Μιλόσεβιτς και Τσάλμερς ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 37-35 στο 18′ ενώ ο Λιτλ με τρίποντο ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» με 39-40. Ωστόσο ο Κολοσσός H Hotels με γκολ φάουλ του Ζάρα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-40.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους. Κράτησαν τους αντιπάλους τους για τεσσεράμισι αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ και στο ίδιο διάστημα έτρεξαν σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 50-40. Το προβάδισμα του Κολοσσού H Hotels έφτασε και στο +14 με τον Ζάρα να κάνει στο 27′ το 58-44, ενώ διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα ως και το φινάλε της τρίτης περιόδου (62-51).

Ο Άρης μείωσε σε 62-57 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ανέβασαν και πάλι την υπέρ τους διαφορά με τον Άντριτς να κάνει στο 34′ το 72-61. Ο Σλαφτσάκης με 4/4 βολές μείωσε σε 72-65, αλλά στο επόμενο τρίλεπτο ο Κολοσσός H Hotels με επιμέρους σκορ 11-2 ξέφυγε με 83-67 «κλειδώνοντας» τη νίκη, που κατέκτησε με 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72.