Εύκολο απόγευμα για την Άρσεναλ (βαθμολογία)

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 εκτός έδρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 31η αγωνιστική της Premier League και ανέβηκε στην 9η θέση με 45 βαθμούς. 25η ήττα για την ουραγό Σέφιλντ.

Όσο ζει ελπίζει για την έξοδο στην Ευρώπη η Άρσεναλ, που πέρασε με 3-0 από το Σέφιλντ και ανέβηκε εκ νέου στην 9η θέση της βαθμολογίας της Premier League – και στο -4 από την επτάδα.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν ανώτεροι εξαρχής και έφτασαν στο 1-0 στο 33ο λεπτό, όταν μετά από εκπληκτική ομαδική προσπάθεια και πολλές εναλλαγές της μπάλας, αυτή έφτασε στον Λακαζέτ που πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ.

Το δεύτερο γκολ των Λονδρέζων ήρθε αρκετά αργότερα, στο 71’, όταν μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων η μπάλα έφτασε στον Πεπέ, που σούταρε και είδε τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει. Για κακή τύχη του τερματοφύλακα, ο Μαρτινέλι βρισκόταν εκεί που έπρεπε για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Το… κερασάκι ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον Παρτέι να βγάζει τρομερή μπαλιά στον Λακαζέτ, που πλάσαρε ιδανικά και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Πολ Χεκινγκμπότομ) : Ραμσντέιλ, Στίβενς, Μπάλντοκ, Γιαγκέλκα, Όσμπορν, Μπογκλ, Φλεκ, Λούντστραμ, Νόργουντ, ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Λένο, Σοάρες, Τσέιμπερς, Μαγκαγιάνες, Χόλντινγκ, Τσάκα, Παρτέι, Ομπαμεγιάνγκ, Σάκα, Έντεγκααρντ, Λακαζέτ