Μεγάλη ανατροπή της Ξάνθης και δεύτερη θέση! (βαθμολογία)

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε στο “Βουζουνεράκειο” η Ξάνθη, όμως κατάφερε στο τέλος να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί στη δεύτερη θέση της Super League 2, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Οι Ακρίτες πίεσαν έντονα στα τελευταία λεπτά και με την είσοδο των Καπνίδη και Θανάση Παπάζογλου, έγιναν πιο επιθετικοί, με τον πρώτο μάλιστα να είναι αυτός που ισοφάρισε στο 80ο λεπτό το γκολ που είχε πετύχει λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ντάλα Κόστα.

Το νικητήριο τέρμα για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Μικελτάτζε στο 88ο λεπτό, “λυτρώνοντας” την ομάδα του.

Στο 8ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Ντάλα Κόστα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χατζητερζόγλου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 15′ η Ξάνθη απείλησε με το πρώτο γκολ όταν ο Βόλτερς έκανε το σουτ στην αριστερή γωνία του Μανουσάκη, ο οποίος έκανε μία πολύ δύσκολη επέμβαση.

Η πίεση της Ξάνθης συνεχίστηκε και στο 32′ ο Τζούρμαν γέμισε στην αντίπαλη άμυνα, ο Έμπερτ πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο ΟΦΙ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Βογιατζής κινήθηκε από τα δεξιά, πάσαρε στον Ντάλα Κόστα αυτός δοκίμασε το πόδι του από μακριά και σημείωσε ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα (1-0).

Με τις ίδιες διαθέσεις μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ και στο 48′ ο Μπαράτα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τεγούσης σούταρε αλλά ο Ίτσο απέκρουσε.

Στο 51′ ο Έμπερτ έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Τζουρμάν δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Μανουσάκης μπλόκαρε.

Στο 69′ ο Σιατραβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καπνίδης σούταρε στην κίνηση, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 75′ o Καψάλης έκανε το σουτ αλλά ο Ίτσο έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ξανά η Ξάνθη στο προσκήνιο, όταν ο Σιατραβάνης κέρδισε τις κόντρες, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Μανουσάκης.

Τελικά, η πίεση του ΑΟΞ καρποφόρησε στο 80′ μετά από λάθος στην άμυνα του ΟΦΙ, ο Καπνίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ νίκησε τον Μανουσάκη (1-1).

Για να φτάσουμε στο 88′ όταν ο Μανουσάκης έκανε τραγικό λάθος, το οποίο εκμετελλαύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Μικελτάτζε ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή (1-2).

OΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς) : Μανουσάκης, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Αρναούτογλου (74′ Χιντζίδης), Βογιατζής, Φουάσης (66′ Καψάλης), Τεγούσης, Τσιλιγγίρης, Ντάλα Κόστα (56′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα (56′ Βουό), Πριόνας.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές) : Ίτσο, Μικελτάτζε, Πέτροβιτς (46′ Καπνίδης), Σρόιχεν, Έμπερτ, Τζούρμαν, Θυμιάνης (57′ Τεσίγια), Ντίνας (46′ Παπάζογλου Θ.), Βέρκερ, Βόλτερς (81′ Παντελιάδης), Σιατραβάνης