Νίκη για τον Διαγόρα και περιμένει το…δώρο του Εργοτέλη

Την 8η φετινή του νίκη σημείωσε ο Διαγόρας, που του διατηρεί τις ελπίδες για είσοδο στα play off.

Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 2-0 των Τρικάλων και περιμένει το…δώρο του Εργοτέλη, που αγωνίζεται αύριο στην Πάτρα κόντρα στην Παναχαϊκή που μετά τη νίκη του Διαγόρα, “έπεσε” στην 7η θέση.

Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και με σκόρερ τους Σμυρλή και Ντοριβάλ, έφτασε τους 30 βαθμούς στη φετινή Super League 2.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Διαγόρας απείλησε την εστία των Τρικάλων, σε μακρινό σουτ του Κοντοχρήστου που κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 23′ ο Σανδραβέλης έκανε τη σέντρα, ο Κονέ έπιασε το γυριστό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ξανά ο Διαγόρας στο προσκήνιο, ο Σμυρλής σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

Η πίεση των νησιτών καρποφόρησε στο 29′ με τον ίδιο πρωταγωνιστή αλλά και φάση καρμπόν με την τελευταία, όταν ο Σμυρλής μπήκε δυνατά από τα αριστερά, πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να απαντήσουν στο 31′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα και στο 33′ όταν ο Νατέρ σούταρε από μακριά, η μπάλα εκτός εστίας.

Στο 39′ ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Κονέ έκλεψε τη μπάλα στον άξονα, πάσαρε στον Γεωργίου, ο τελευταίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Γιακουμή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με τη συμπλήρωση τριών λεπτών, όταν ο Κοντοχρήστος έκανε τη σέντρα, ο Λινάρδος έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Γιακουμής.

Στο 62′ ο Διαγόρας διπλασίασε τα τέρματα του, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, που δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον Γιακουμή (2-0).

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να απειλήσει. Πολύ καλή συνεργασία Μπιανκόνι, Παναγιώτου και Πολέτο, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε τη σέντρα-σουτ, η μπάλα πήρε ύψος, αλλά πέρασε παράλληλα με το τέρμα καθώς δεν βρέθηκε κάποιος παίκης να τη στείλει στα δίχτυα.

Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (67′-69′) ο Διαγόρας είχε ισάριθμες ευκαιρίες για γκολ, με σουτ του Κοντοχρήστου και κεφαλιά του Λινάρδου.

Στο 90+3′ ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ αλλά ο Αθανασίου πλάσαρε άουτ.

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (87′ Νάτσης), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Ντοριβάλ, Λινάρδος (87′ Νάτσης), Σμυρλής (81′ Αλάεθ), Γεωργίου (70′ Μανωλάκης), Κονέ (70′ Κάκκο).

Τρίκαλα (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Διαμαντόπουλος, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Αλμπάνης (85′ Χατζηκωνσταντίνου), Νατέρ, Τάχατος (75′ Ζησόπουλος), Πανίδης (60′ Κλεμέντε).