Ανατροπή και δεύτερη θέση για τον Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο 2ο ημίχρονο και παρέσυρε την Ελευθερούπολη (78-62) σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Α2.

Για 25 λεπτά ο Ολυμπιακός βρισκόταν αντιμέτωπος με την πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς. Χρειάστηκε πολύ λιγότερο χρόνο, πάντως, προκειμένου να “ξυπνήσει”, να κάνει την ολική επαναφορά στο εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής της Α2 με την Ελευθερούπολη και να πάρει εν τέλει μία ευρεία νίκη με 78-62.

Όπως αναφέρει το basketblog, οι Παπαδιονυσίου (17 πόντοι), Νικολαΐδης (15 πόντοι) και Σκουλίδας (12 πόντοι) ήταν οι παίκτες που αφύπνισαν την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη στο 2ο ημίχρονο. Αυτοί οι τρεις, μαζί με τη συνδρομή και των δίδυμων πύργων (Μελισσαράτος, Χρηστίδης) τη βοήθησαν να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων (37-50 στο 25’) και να φτάσει εύκολα στη νίκη, “επιτρέποντας” στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν όλους κι όλους 12 πόντους στα τελευταία 15 λεπτά!

Το φύλλο αγώνα:

Ολυμπιακός – Ελευθερούπολη 78-62
Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης
Δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (2), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κολοβέρος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4/8 τρίποντα), Κάδρας, Χρηστίδης 10 (8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10 (9 ριμπάουντ).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 14 (1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημάκος 11 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σιγκούνας, Νίκου (0/5 σουτ, 5 ασίστ).