Στα play off παρά την ήττα ο Διαγόρας (βαθμολογία)

Μπορεί ο Διαγόρας να ηττήθηκε σήμερα στην Άρτα, ωστόσο η ήττα της Παναχαϊκής στη Ξάνθη του δίνει αυτόματα το εισιτήριο για τα play off που ξεκινούν τη Μεγάλη Τετάρτη.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη είχε στραμμένη την προσοχή της και στα Πηγάδια, όπου η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δέχτηκε τέσσερα γκολ, παρά το γεγονός πως ήθελε μόνο τη νίκη.

Ο Καραϊσκάκης απέσπασε την τρίτη φετινή του νίκη και ξεκινά τα play out έχοντας τρεις βαθμούς διαφορά από τον τελευταίο ΟΦ Ιεράπετρας.

Το πρώτο σουτ με αξιώσεις στο ματς καταγράφηκε στο 11ο λεπτό, όταν ο Ντοριβάλ δοκίμασε εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 15′ ο Φετεινίδης γύρισε προς τη μεγάλη περιοχή, ο Ναζίμ δεν μπόρεσε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση

Στο 27′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξε το σκορ, όταν ο Ντοριβάλ έκανε τη σέντρα και ο Γεωργίου από κοντά πέτυχε το 0-1

Όμως άμεσα ήρθε η απάντηση για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Ρούνεϊ γύρισε τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, ο Σελινιωτάκης έκανε το λάθος και ο Ναζίμ από κοντά ισοφάρισε για την ομάδα του (1-1)

Στο 33′ ο Διαγόρας βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Ντοριβάλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μασούρας έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Συνεχίστηκε η πίεση των φιλοξενούμενων, στο 45′ ο Ντοριβάλ εκτέλεσε το κέρνερ, ο Ρουγκάλας έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο και γκολ για τον Καραϊσκάκη, όταν ο Τάμπας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Θεολόγου με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των Αρτινών (2-1).

Στο επόμενο λεπτό, ο Ντοριβάλ σούταρε δυνατά η μπάλα άουτ.

Στο 76′ μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουργάνη

Στο 84′ ο Δούμτσιος πλάσαρε αλλά η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Τσέλιου

Στο 90′ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, μετά από ωραίο γύρισμα του Δούμτσιου, πλασέ στην κίνηση από τον Κορέλα, εντυπωσιακή επέμβαση του Τσέλιου

Ένα λεπτό αργότερα ο Καραϊσκάκης κέρδισε πέναλτι, ο Τσέλιος όμως νίκησε τον Τσούτση.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Κλιγγόπουλος, Φετεινίδης, Τάμπας (77′ Νταλακούρας), Ρουμπακουνγκά (84′ Γαλεάδης), Λόβριτς, Ρούνεϊ (90′ Φαν Ίπερεν), Ναζίμ, Δούμτσιος (90′ Τσούτσης), Φελίπε (77′ Κορέλας).

Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Κοντοχρήστος (46′ Μανωλάκης), Μασούρας, Ντοριβάλ, Λινάρδος (60′ Κάκκο), Γεωργίου (72′ Τσιαντούλας), Σμυρλής (65′ Αλάεθ), Κονέ (60′ Μπαστακός).