“Διπλό” στο φινάλε για τον Εργοτέλη

Στην τέταρτη θέση της Super League 2 τερμάτισε ο Εργοτέλης, ενόψει των play off που ξεκινούν τη Μεγάλη Τετάρτη.

Η ομάδα της Κρήτης πέτυχε τρία γκολ στη Φιλιππούπολη και υποχρέωσε τον Απόλλωνα Λάρισας σε μια από τις πιο “βαριές” εντός έδρας ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν σε πολύ καλή μέρα όλους σχεδόν τους ποδοσφαιριστές, ενώ έκανε ντεμπούτο ο Ημαθιώτης ποδοσφαιριστής, Πάρης Ντουμάνης ο οποίος αποκτήθηκε ως δανεικός από τον Ολυμπιακό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο 12ο λεπτό, όταν ο Μπουτσάκης σούταρε εκτός περιοχής και ο Αστράς απέκρουσε με υπερένταση.

Στο επόμενο λεπτό, ο Τασιούλης μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ με τον Κατσιμήτρο να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να αποκρούει.

Στο 15′ ο Κόνραντ μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση με τον Αστρά να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης, ο Μπουρσέλης εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Κόλα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι.

Η πίεση του Εργοτέλη καρποφόρησε στο 21′ όταν ο Μανουσάκης γύρισε στον Κόνραντ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Στο 26′ ο Μπουρσέλης βρήκε με μια υπέροχη μπαλιά τον Μανουσάκη ο οποίος σήκωσε την μπάλα με πολύ ωραίο τρόπο χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 31′ ο Γκουντρουμπής γύρισε παράλληλα προς την περιοχή, ο Σκούπρα έκανε την προβολή με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει.

Πέντε λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45, ο Απόλλων είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Σέχου απ’ το ύψος της περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται στη συνέχεια.

Στο 57′ ο Ντουμάνης βρήκε τον Κόνραντ ο οποίος έκανε το κοπντρό και ανενόχλητος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 77′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τρίτο γκολ όταν ο νεοεισελθόντας Κοκκίνης έκανε την ατομική προσπάθεια, πέρασε και τον τερματοφύλακα για το 0-3.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Χατζής, Λουκάς, Σκούπρα, Καρίκι (46′ Καμπέρης), Μπάλλας, Μπάμπης (70′ Λίταινας), Τασιούλης (58′ Ομπράντοβιτς), Ντα Κάμπο (58′ Γιάκος), Σέχου, Γκουντρουμπής (46′ Αθανασιάδης)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Ντουμάνης (75′ Κατσούρι), Μαζουλουξής, Κόλα, Σερβιλάκης, Πέιος, Τσέλιος (58′ Κούατενγκ), Μπουτσάκης (60′ Αμπντουλάχι), Μπουρσέλης, Μανουσάκης (75′ Κοκκίνης), Κόνραντ (60′ Πατρινός)