Το γκολ του Παπασταθόπουλου έκρινε το ματς στο “Καραϊσκάκης” (βαθμολογία)

Ένα γκολ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, έφτασε στον Ολυμπιακό για να πετύχει μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει» ιδιαίτερα και με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι-οφ κι επέστρεψε στις νίκες, μετά από την προ τριημέρου ήττα του στην Τούμπα. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με το πρώτο «ερυθρόλευκο» γκολ του χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές, δοκάρι με τον Αντριάν Ριέρα είχε ο Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο.

Με εξασφαλισμένο και μαθηματικά τον τίτλο εδώ και δέκα μέρες, ο Πέδρο Μαρτίνς «ξεκούρασε» αρκετούς βασικούς κι έδωσε ευκαιρία σε παίκτες που είχαν λιγοστό χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς, όπως οι Κρίστινσον, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι και Κάιπερς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Κρίστινσον, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά (46′ Ντράγκερ), Σεμέδο, Παπαδόπουλος (22′ λ.τ. Παπασταθόπουλος), Βαλμπουενά (70′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι, Τιάγκο Σίλβα, Καμαρά, Χασάν (70′ Ελ Αραμπί), Κάιπερς (82′ Εμβιλά)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής, Τασιουλής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Βαλιέντε (46′ Ιγκλέσιας), Μπελόκ (88′ Κανελόπουλος), Αλί Μπαμπά (67′ Τιλίκα), Ρέτζις, Ριέρα (46′ Ροντρίγκο Γκόμεθ), Μπαράλες (46′ Τζίμας)