Ένα ακόμη βήμα για το σκουντέτο η Ίντερ, άφησε δύο βαθμούς στη Φλωρεντία η Γιουβέντους (βαθμολογία)

Μια ακόμη νίκη για την Ίντερ, που έφτασε τους 79 βαθμούς κι αν η Μίλαν δεν κερδίσει αύριο τη Λάτσιο, θα απομένει η τυπική κατάκτηση του τίτλου!

Λίγες εβδομάδες απέχει και η μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου για την Ίντερ. Οι «νερατζούρι» επικράτησαν για την 33η αγωνιστική της Βερόνα με 1-0 και αύξησαν τη διαφορά απ’ τη 2η θέση στους 13 (έχοντας ματς περισσότερο).

Η ομάδα του Κόντε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των «Ελλήνων». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 74’ απ’ τον Νταρμιάν που για ακόμη ένα ματς… ξελάσπωσε την ομάδα του!

Η Ίντερ έφτασε τους 79 βαθμούς και είναι μόνη πρώτη φυσικά, ενώ η Ελλάς Βερόνα έμεινε 10η με 41.

Την ίδια ώρα, με τη… σφαγή που γίνεται για την έξοδο στο Champions League, κάθε χαμένος βαθμός είναι «μαχαιριά» για τις ομάδες της τετράδας στο Καμπιονάτο. Το 1-1 της Γιουβέντους στην έδρα της Φιορεντίνα, λοιπόν, μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί.

Παρότι οι «βιόλα» παραδοσιακά βλέπουν εχθρικά τους «μπιανκονέρι», η ομάδα του Πίρλο ήταν υποχρεωμένη να νικήσει αλλά δεν τα κατάφερε. Κάτι που δεν είχε κάνει ούτε εντός έδρας με την ομάδα της Φιορεντίνα (είχε ηττηθεί στο Τορίνο).

Με πέναλτι του Βλάχοβιτς στο 29’ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Διότι με το που άρχισε το δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους «απάντησε».

Ο Μοράτα ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα στο 46ο λεπτό. Με εκπληκτικό γκολ από πλάγια θέση, ο Ισπανός ισοφάρισε για τους «μπιανκονέρι»!