Νίκησε αλλά δεν προλαβαίνει η Λειψία (βαθμολογία)

Οι δύο συνεχόμενες γκέλες της Λειψίας στα προηγούμενα παιχνίδι στοίχισαν στην προσπάθεια για τον τίτλο με αποτέλεσμα ο στόχος να είναι η κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Χωρίς να πατήσει το γκάζι, η Λειψία «καθάρισε» τη Στουτγκάρδη μέσα σε 20 λεπτά και επικράτησε με 2-0 για την 31η αγωνιστική της Bundesliga, αυξάνοντας τη διαφορά της από την 3η Βόλφσμπουργκ στους επτά βαθμούς.

Με ένα γκολ του Χαϊντάρα και ένα του Φόρσμπεργκ, οι «ταύροι» επιβλήθηκαν απέναντι στην αδιάφορη Στουτγκάρδη και βρίσκονται πολύ κοντά στο να «κλειδώσουν» τη 2η θέση της βαθμολογίας.

Μέτριος ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να μην απειλούν ιδιαίτερα. Οι ισορροπίες ωστόσο άλλαξαν από νωρίς, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Αχαμαντά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα…

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Λειψία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χαϊντάρα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Έμιλ Φόρσμπεργκ από την άσπρη βούλα μετά από 20 λεπτά.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) : Γκουλάσι, Κλόστερμαν (65′ Μουκιέλε), Κονατέ (45′ Ουπαμεκανό), Όρμπαν, Ανχελίνιο, Χαϊντάρα, Άνταμς (73′ Χένρικς), Καμπλ, Ενκουκού (65′ Φόρσμπεργκ), Σόρλοθ, Όλμο (76′ Κλάιφερτ)

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο) : Κόμπελ, Μαυροπάνος, Άντον, Κεμπφ, Μάσιμο, Εντό, Αχαμάντα, Κουλιμπαλί (88′ Τσούρλινοφ), Φέρστερ, Κάστρο (74′ Καράζορ), Κάλαϊτζιτς (74′ Σανκό)