Αλώβητος από την Πάτρα ο Απόλλων Λάρισας (βαθμολογία)

Δεν ανέδειξε νικητή το πρώτο παιχνίδι για Παναχαϊκή και Απόλλωνα Λάρισας στα play out της Super League 2.

Οι “κυανόλευκοι” κατάφεραν να φύγουν αλώβητη από τη δύσκολη έδρα της Αγυιάς και ανέβουν στη δεύτερη θέση των play out, μετά την ήττα των Τρικάλων από τον Καραϊσκάκη.

Μετά από ένα άκρως επιθετικό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, ακολούθησε ένα στείρο δεύτερο 45λεπτο, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Μόλις στο 2ο λεπτό, η Παναχαϊκή έκανε αισθητή την παρουσία της στην περιοχή του Απόλλωνα, όταν ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε το κόρνερ. ο Γιούσης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 12′ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιάκου, το οποίο εκτέλεσε ο Σκούπρα αλλά ο Κολοβούρης απέκρουσε στη γωνία του.

Ότι δεν κατάφερε ο Απόλλων, το πέτυχε η Παναχαϊκή στο 23ο λεπτό όταν ο Σταμόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Μπάτροβιτς με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 29′ οι “κυανόλευκοι” κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα, αυτή τη φορά σε χέρι του Μουστακόπουλου. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Γιάκος και ισοφάρισε (1-1)

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 35′ όταν ο Ντα Κάμπο σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Κολοβούρης απέκρουσε.

Σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, οι φάσεις διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 39′ ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε το φάουλ, δύσκολα ο Αστράς σε κόρνερ.

Το πρώτο καλό σουτ στο δεύτερο μισό του αγώνα καταγράφηκε στο 65′, με τον Αστρά να μπλοκάρει την προσπάθεια του Μουστακόπουλου.

Στο επόμενο λεπτό, η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, ο Κολοβούρης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Τασιουλή.

Στο 69′ ο Γιάκος είδε τη μπάλα να έρχεται προς το μέρος και με γυριστό προσπάθησε να απειλήσει τον Κολοβούρη, ο οποίος όμως ήλεγχε τη φάση.

Στο 80′ μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή να πετύχει δεύτερο γκολ, ο Αραβίδης βρέθηκε απέναντι από τον Αστρά αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε σωτήρια.

Στο 89′ ο Ομπράντοβιτς λίγο έλειψε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ αλλά το σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής κατέληξε άουτ.

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος) : Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πατάπης (10′ λ.τ. Μπρους), Μπελεζάκης (81′ Τσερούτι), Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου, Γιούσης (81′ Σκεπετάρης), Μπάτροβιτς (67′ Κουσκουνάς), Μασούρας, Παπαδόπουλος (67′ Αραβίδης).

Απόλλων Λάρισας (Φρατζέσκος): Αστράς, Μπάλλας, Μπάμπης, Ντε Κάμπο, Σέχου, Λίταινας (76′ Ομπράντοβιτς), Μπαλογιάννης (59′ Τασιουλής), Μόρας, Καμπέρης (76′ Λουκάς), Γκόλιας (3′ λ.τ. Σκούπρα), Γιάκος (59′ λ.τ. Αθανασιάδης).