Μεγάλο “διπλό” του ΟΦ Ιεράπετρας στη Δράμα (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη του ΟΦ Ιεράπετρας στη Δράμα, που τον βάζει για καλά στο “κόλπο” της παραμονής. “Τελικός” ο επόμενος αγώνας με τα Τρίκαλα.

Μια πολύ σημαντική επιτυχία για την ομάδα της Κρήτης, που έφτασε τους 16 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την 4η των play out Δόξα Δράμας, στους πέντε βαθμούς.

Οι “ασπρόμαυροι” δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Δραμινούς, που είχαν περιοριστεί σε κάποια μακρινά σουτ και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση.

Πρώτη απειλητική κατάσταση στο ματς στο 4ο λεπτό, όταν o Καψάλης έκανε τη σέντρα για τους φιλοξενούμενους και ο Κουκόλης λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει.

Στο 8′ εξαιρετική προβολή του Παρασκευά προ του Ντούνη, ο οποίος βρισκόταν “φάτσα” με το τέρμα.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, η υπεροχή του ΟΦΙ στα πρώτα λεπτά καρποφώρησε όταν ο Μπαράτα δοκίμασε το μακρινό σουτ και ο Στεφανάκος δεν κατάφερε να αποκρούσει (0-1)

Η αντίδραση της Δόξας ήρθε στο 15′ όταν ο Μαυριάς βρήκε ωραία τον Κουτσιανικούλη, ο τελευταίος σούταρε αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η κυριαρχία του ΟΦΗ επιβεβαιώθηκε στο 29′ όταν ο Ντούνης γέμισε στην αντίπαλη περιοχή και ο Περδίκης με κεφαλιά “έγραψε” το 0-2.

Στο 33′ η Δόξα είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ όταν ο Κουτσιανικούλης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Πρώτη καλή στο δεύτερο μέρος στο 66′ όταν ο Μαυριάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Παπαδόπουλος έδιωξε με γροθιές.

Στο 76′ ο Ρούνεϊ απείλησε από μακριά, ο Περλιέσι όμως ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Ο ΟΦΙ έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 82′, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κούστα.

Στο 86′ η Δόξα προσπάθησε για το γκολ της τιμής, αλλά το σουτ του Μαυριά κατέληξε μόλις άουτ.

Στο 88′ ο Στεφανάκος πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, σε κοντινό σουτ του Κούστα.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Πινδώνης (46′ Σαμπανίδης), Μαρινάκης (46′ Αγγελόπουλος), Μαυριάς, Κουκόλης, Παρασκευάς, Χάμοντ, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Άντερσον, Μπαράνκο (70′ Μενσά)

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς) : Παπαδόπουλος, Καψάλης, Περδίκης (74′ Σμίλτος), Ζήσης (66′ Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (74′ Μασουέρο), Γκίνη, Μπαράτα (59′ Βογιατζής), Κούστα, Ντούνης (74′ Βουό).