Διατήρησε την πρωτιά στη Ρόδο η Καλαμάτα (βαθμολογία)

Στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League (νότιος όμιλος), ο Ιάλυσος αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ (0-0) με την Καλαμάτα στο «Οικονομίδειο» στάδιο και απώλεσε τεράστια ευκαιρία να σκαρφαλώσει εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο τέλος της ημέρας όμως, κάθε βαθμός είναι σημαντικός. Ταυτόχρονα το σύνολο του Βαγγέλη Χαντέ κρατάει μία πάρα πολύ θετική εμφάνιση απέναντι σε έναν αρκετά δυνατό αντίπαλο.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Ιάλυσος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο ασκώντας ασφυκτική πίεση στην Καλαμάτα, η οποία με την σειρά της χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να ακολουθήσει τον ρυθμό των «τοξοβόλων».

Στα αξιοσημείωτα ήταν πως οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία έκαστος, ώστε να προηγηθούν στο σκορ. Αρχικά, στο 17ο λεπτό ο Χατζησάββας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ταϊρή με δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Από την άλλη πλευρά, η Καλαμάτα απώλεσε μία πολύ μεγάλη στιγμή να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα ο Χέμπερτ υποδέχθηκε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα μέσα στην περιοχή, εξαπέλυσε το σουτ, όμως ο Ανδρούτσος ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε πέφτοντας στην κλειστή αριστερή του γωνία. Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο μέρος, μέχρι ένα σημείο.

Ο μεν Ιάλυσος πατούσε καλύτερα, όμως δεν είχε κάποια κλασική ευκαιρία. Στον αντίποδα η Καλαμάτα ανέβασε ψηλά τις γραμμές της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, αλλά ούτε εκείνη είχε να επιδείξει κάτι αξιοσημείωτο. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι το ματς τελείωσε στην «λευκή» ισοπαλία (0-0).

Το φιλμ της αναμέτρησης στο news12

Ιάλυσος Ρόδου (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Σκεντεράι, Τερζίου, Καρπαθάκης, Γιώργου (81′ Μανιώτης), Παπουτσογιαννόπουλος (90′ Σταθόπουλος), Ρούσσος, Παπαδόπουλος, Μαστραντωνάκης (78′ Χριστόπουλος), Χατζησάββας.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος) : Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Παυλίδης (86′ Νατσιόπουλος), Σουμπίνιο (90+5′ Καρούτης), Τριανταφυλλάκης (61′ Ηλιόπουλος), Μπουσμπίμπα (61′ Αλεξόπουλος), Χέμπερτ (86′ Μαρκόβσκι).