«Πρωταθλήτρια χειμώνα» η Καβάλα, 2-1 τον Αλμωπό (βαθμολογία)

Μετά το διπλό κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, η Καβάλα πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της επικρατώντας με 2-1 του Αλμωπού Αριδαίας για την 9η αγωνιστική της Football League και βρίσκεται μόνη της στην πρώτη θέση του Βόρειου Ομίλου με 22 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, η ομάδα της Πέλλας παρέμεινε στην 8η θέση, ενώ έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του ρέφερι κ. Τσιμεντερίδη.

Στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε σουτ του Μάνιου από το ύψος του πέναλτι, που ανάγκασε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Κυρίτση.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό όταν ο Κόκκορης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Αδαμάκης με προβολή έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γαβριηλίδης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας «γράφοντας» το 2-0.

Στο 31′ ο ΑΟΚ έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ αλλά η κεφαλιά του Κόκκορη κατέληξε ελάχιστα άουτ, όπως επίσης και στο 33′ σε κοντινή προβολή του Κολλά.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50’ ο Μένιος απέκρουσε δύσκολα κεφαλιά του Αδαμάκη, ενώ στο 53’ οι αμυντικοί της Καβάλας έδιωξαν το πλασέ του Λόμπα, σε μια πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ.

Στο 70′ ο Αλμωπός ζήτησε πέναλτι. Ο Λουσέρο σούταρε η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα και η μπάλα κόντραρε σε χέρι αμυνόμενου ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι. Όλος ο πάγκος διαμαρτυρόμενος εντός του αγωνιστικού χώρου.

Στο 76’ το σουτ του Γκαγιέγος έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 83’ σουτ του ίδιου παίκτη απέκρουσε ο Κυρίτσης. Ο Αλμωπός μείωσε στο 88’ με τον Λουσέρο, που έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε ιδανικά.

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης) : Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (74’ Βακιρτζής), Θωμαΐδης, Κολλάς (65’ Κέρθι), Ορφανίδης, Αδαμάκης.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Μένιος, Κοζάκης (60’ Μανίσογλου), Κουρούπης, Μάνιος (46’ Τούφας), Ρογγότης (46’ Λουσέρο), Γκαλιέγκος, Μουτζούρης, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας (84’ Αμαραντίδης), Πέττας (84’ Μεντής), Λόμπα.