Πέρασε από τη Σάμο ο Αιολικός (βαθμολογία)

Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσε στο Καρλόβασι της Σάμου ο Αιολικός.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο της Γ Εθνικής, η ομάδα της Μυτιλήνης επικράτησε με 2-0 του Πυθαγόρα Κοντακαιΐκων και “έπιασε” τον Αίαντα Σαλαμίνας στην κορυφή, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή στον Πειραιά με τον ΑΟ Καραβά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δύσκολο έργο κόντρα στους ουραγούς, οι οποίοι ωστόσο είχαν δοκάρι με τον Αμιρσόνη στο 19ο λεπτό και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (Λαμπράκης και Σρέτσκοβιτς) πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

7′ Σέντρα Ζώνα από αριστερά, μονοκόματο σουτ Βουκουμάνοβιτς, η μπάλα άουτ.

19′ Ο Αμιρσόνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και τράνταξε το δοκάρι του Πιττατζιή.

21′ Ο Σρέτσκοβιτς πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο από δεξιά, έκανε τη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Βουκομάνοβιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

23′ ο Μπουρούς εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Λαμπράκη, αυτός σούταρε και ο Σαπουνάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

29′ Ξανά ο Σρέτσκοβιτς από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά που έπιασε ο Μίλιτς, κατέληξε πάνω από το δοκάρι του Μαρμαρά.

36′ Δυνατό σουτ του Λαμπράκη, η μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μαρμαρά.

40′ Ο Ψάνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σρέτσκοβιτς πάσαρε με τη μία στον Λαμπράκη στο ύψος του πέναλτι κι αυτός με δυνατό σουτ νίκησε για πρώτη φορά τον τερματοφύλακα του Πυθαγόρα (0-1)

45+2′ Ο Μίλιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μαρμαρά αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων απέκρουσε.

53′ Ο Ψάνης έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, σέντραρε παράλληλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Σρέτσκοβιτς εύκολα έγραψε το 0-2.

72′ Ο δραστήριος Ψάνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μίλιτς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην καρδιά της άμυνας, αλλά η κεφαλιά ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο Μαρμαράς.

78′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Ιωαννίδης βρήκε ωραία τον Μπλέντη, ο τελευταίος στόπαρε μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε εκτός εστίας.

90+4′ Δυνατό σουτ του Πρωτούλη εντός περιοχής, ο Μαρμαράς σε ετοιμότητα, απέκρουσε σε κόρνερ, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πυθαγόρας Κοντακαιΐκων (Σταμάτης Κουλούρης) : Μαρμαράς, Σαπουνάς, Χατζηανδρέου (66′ Μπλέντης), Δριτσάκης, Ιωαννίδης, Βελάνης (56′ Τσομπάι), Αμιρσόνης, Σεχάι (66′ Κοκκινάκης), Κανδύλας (55′ Κουφογιάννης), Κάρσας, Πλατίγκος (66′ Τσερβενάκου)

Αιολικός (Δημήτρης Παπασπύρου) : Πιττατζιής, Αγριμάκης, Ψάνης, Ζώνας, Μπάρκας, Κεσίδης (90+2′ Αργυρίου), Σρέτσκοβιτς, Μίλιτς (81′ Πρωτούλης), Μπουρούς (69′ Κέντρος), Βουκομάνοβιτς (69′ Καλαμποκάς), Λαμπράκης (90+2′ Μαυράκης)