“Σόκαρε” τη Γουέστ Χαμ η Έβερτον! (βαθμολογία)

Ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν το… παστέλωσε ξανά και η Έβερτον πέρασε νικηφόρα από το Λονδίνο (0-1) απέναντι στη Γουέστ Χαμ, φουντώνοντας τη μάχη της Ευρώπης στην Premier League!

Στο 24′ της αναμέτρησης για την 35η αγωνιστική, ο 24χρονος Άγγλος επιθετικός σκόραρε το 16ο γκολ του στη φετινή σεζόν και με αυτό τα «ζαχαρωτά» πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» με… αλυσιδωτές αντιδράσεις!

Η Γουέστ Χαμ, λοιπόν, παρέμεινε στην 5η θέση με 58 βαθμούς, έναν περισσότερο από την 6η Λίβερπουλ, η οποία, όμως, έχει παιχνίδι λιγότερο και από τα «σφυριά» και από την Τότεναμ, η οποία βρίσκεται από κάτω της με 56 βαθμούς, αλλά και από την 4η Λέστερ, που έχει 63 βαθμούς και πρόγραμμα-φωτιά μέχρι το φινάλε! Η Έβερτον, δε, παρέμεινε 8η, αλλά… στον πόντο από τα «σπιρούνια» και το Europa Conference League, ενώ και αυτή έχει ματς λιγότερο!

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες) : Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ντόσον, Ντιοπ, Κρέσγουελ (59′ Φρέντερικς), Σούτσεκ, Λανσίνι (43′ Μπόουεν), Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Μπενραχμά (73′ Γιαρμόλενκο), Αντόνιο

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι) : Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Μίνα (62′ Χόλγκεϊτ), Κιν, Ντιν, Ντέιβις, Αλάν, Σίγκουρντσον (85′ Ντελφ), Κάλβερτ Λιούιν, Ρισάρλιζον (84′ Κινγκ)

Ανέβαλε τη στέψη της Σίτι με ανατροπή η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη γνωστή συνταγή νίκησε με 3-1 στο Βίλα Παρκ την Άστον Βίλα, «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση και ανέβαλε τη στέψη της Σίτι. Οι κόκκινοι διάβολοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν στην επανάληψη το σκορ με γκολ των Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ και Καβάνι και μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο το εντυπωσιακό εκτός έδρας σερί, αφού έφτασαν τα 25 ματς χωρίς ήττα.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ήταν και πάλι ασυναγώνιστη στο δεύτερο μέρος και τρεις μέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Europa League κόντρα στη Βιγιαρεάλ, πήραν ένα τρίποντο, που ουσιαστικά εξασφαλίζει τη δεύτερη θέση.

Όσον αφορά το ματς, στο 4ο λεπτό ο Ράσφορντ έκανε το γέμισμα από αριστερά αλλά η προβολή του Γκρίνγουντ στο πίσω δοκάρι δεν ήταν καλή και στο 6’ ο Μαρτίνεθ είπε όχι σε σουτ του Λουκ Σο.

Στο 16’ ο Ράσφορντ από αριστερά έστρωσε στον Φερνάντες που πλάσαρε άστοχα πάνω στο βηματισμό, ενώ στο 24’ ο Τραορέ γύρισε από αριστερά στην περιοχή και με υπέροχο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 39ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έπεσε και μπλόκαρε μετά από σουτ του Ράσφορντ, ενώ στο 40’ είπε όχι και σε διαγώνιο σουτ του Γκρίνγουντ από τα δεξιά. Στο 45+1’ ο Χέντερσον έπεσε κι έδιωξε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Γουότκινς.

Στο 51’ ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Ελ Γκάζι και στην κόντρα ο Πογκμπά κέρδισε πέναλτι από τον Ντόουγκλας Λουίζ και ο Φερνάντες έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα. Μάλιστα στο 56’ ο Γκρίνγουντ με όμορφο σουτ από τα όρια της περιοχής έκανε το 1-2 κι έφερε τούμπα το ματς.

Στο 60’ ο Τάργκετ σέντραρε από αριστερά και ο Τραορέ έβαλε την προβολή αλλά ο Χέντερσον έσωσε δύσκολα και στο 88’ μετά από σέντρα του Ράσφορντ από δεξιά, ο Καβάνι με κεφαλιά έκανε το 1-3. Στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γουότκινς με 2η κίτρινη για θέατρο.

Άστον Βίλα (Νταν Σμιθ) : Μαρτίνεθ, Μινγκς, Τάργκετ, Κονσά, Κας, ΜακΓκίν, Ντόουγκλας Λουίζ, Ελ Γκαζί (78’ Γουέσλεϊ), Μπάρκλεϊ (77’ Ντέιβις), Τραορέ, Γουότκινς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ) : Χέντερσον, Γουάν Μπισάκα, Μαγκουάιρ (78’ Μπεϊγί), Σο, Λίντελεφ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Πογκμπά, Γκρίνγουντ (65’ Καβάνι), Μπρούνο Φερνάντες (86’ Μάτιτς), Ράσφορντ