Στην 7η θέση η Σασουόλο (βαθμολογία)

Πέρασε από το Luigi Ferraris η Σασουόλο και προσπέρασε τη Ρόμα στην 7η θέση της Serie A.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Ζέρμπι, που το καλοκαίρι θα αποχωρήσει για να αναλάβει τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, ήταν καλύτερη κόντρα στη Τζένοα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασε τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Ρασπαντόρι άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με τους Γενοβέζουν να πετυχαίνουν γκολ στο 29′ με τον Ζάιτς, αλλά ακυρώθηκε από το VAR.

Στο 66′ ο Ντομένικο Μπεράρντι “έγραψε” το 0-2 για τους φιλοξενούμενους και το τελικό 1-2 διαμόρφωσε στο 85′ ο Ζαπακόστα.

Τζένοα (Ντάβιντε Μπαλαρντίνι) : Περίν, Μασιέλο, Γκολντανίγκα, Ζαπάτα, Γκιλιόνε (46′ Σομουρόντοφ), Ζαπακόστα, Μπεχράμι (68′ Κασάτα), Ζάιτς (75′ Πιάτσα), Μπαντέλι, Ντέστρο (68′ Σκαμάκα), Πάντεφ (68′ Ροβέλα)

Σασουόλο (Ρομπέρτο Ντε Ζέρμπι) : Κονσίλι, Ροτζέριο, Τολιάν, Φεράρι, Κίρικες, Λοκατέλι (81′ Μπουράμπι), Μαξίμ Λόπες, Τραορέ (71′ Χαρασλίν), Μπεράρντι (81′ Καπούτο), Ντούρισιτς (58′ Ντεφρέλ), Ρασπαντόρι (71′ Ομπιάνγκ)