Άνετη νίκη για τη Νάπολι, μια ανάσα από την έξοδο στα “αστέρια” (βαθμολογία)

“Περίπατος” για τη Νάπολι, που επικράτησε 5-1 της Ουντινέζε και θέλει μία νίκη (αν δεν κάνει το 2×2 η Γιουβέντους) για να εξασφαλίσει την έξοδο στο Champions League.

Οι “παρτενοπέι” είχαν μεγαλύτερο σαφώς κίνητρο κόντρα στους αδιάφορους βαθμολογικά “μπιανκονέρι” και αυτό μέτρησε τελικά.

Ο Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ στο 28′ και τρία λεπτά αργότερα, ο Ρουίς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Οκάκα μείωσε για την Ουντινέζε και το 2-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο 56′ ο Λοσάνο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και δέκα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ντι Λορέντσο να χριστεί σκόρερ, ενώ το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Ινσίνιε.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο) : Μέρετ, Χισάι (84′ Ρουί), Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μανωλάς, Ρουίς, Μπακαγιόκο (84′ Ντέμε), Ινσίνιε, Λοσάνο (76′ Πολιτάνο), Ζιελίνσκι (76′ Έλμας), Όσιμεν (71′ Μέρτενς)

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι) : Μούσο, Ζέγκελαρ (76′ Σαμίρ), Μπεκάο (54′ Ουβέγιαν), Μπονιφάτσι, Λάρσεν, Μολίνα, Μακενγκό (86′ Παλούμπο), Ντε Πολ, Γουάλας (54′ Φορεστιέρι), Περέιρα, Οκάκα (76′ Μίτσιν)