Στην τρίτη θέση με χατ-τρικ Κασσιανού ο Χαραυγιακός (βαθμολογία)

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τον Χαραυγιακό, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Η ομάδα της Ηλιούπολης επικράτησε με 3-1 της Προοδευτικής και έφτασε τους 13 βαθμούς, έναντι 10 της Προοδευτικής που απέχει πέντε βαθμούς από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Δημήτρης Κασσιανός, που σημείωσε χατ-τρικ, με τους “βυσσινί” (έχασαν πέναλτι στο 77′ ώστε να μειώσουν σε 3-2) να παίζουν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 7ο λεπτό, όταν ο Κουκοβίνης έκανε τη σέντρα, ο Ορφέας Παρασκευόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά το πλασέ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Τσουκαλάς.

Δύο λεπτά αργότερα, η Προοδευτική “ισοφάρισε” τις ευκαιρίες, σε σουτ του Σαπαλίδη το οποίο μπλόκαρε ο Βακερλής.

Στο 17′ ο Χαραυγιακός άνοιξε το σκορ. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή της Προοδευτικής, στρώθηκε στον Κασσιανό ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσουκαλά.

Στο 23′ ο Μαούνης πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, βλέποντας τον Βακερλή εκτός εστίας, δοκιμάζοντας μια λόμπα από το κέντρο του γηπέδου.

Στο 32′ ο Κάρδαρης έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Τσουκαλάς απέκρουσε με υπερένταση.

Στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Νέρες εκτέλεσε το φάουλ, ο Στεφανής πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το δίλεπτο της πίεσης των “βυσσινί” είχε ως επιστέγασμα την ισοφάριση. Αρχικά στο 35′ ο Νέρες γέμισε στην αντίπαλη περιοχή, ο Σαπαλίδης έπιασε με τη μία το σουτ, η μπάλα κατέληξε άουτ και στην επόμενη φάση, ο δημιουργός χρίστηκε σκόρερ μετά τη σέντρα του Τζανιδάκη (1-1)

Στο 42′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς καθώς ο Βαλιούτης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και αφήνει την Προοδευτική με δέκα παίκτες.

Στο φάουλ που κέρδισε ο Χαραυγιακός από την παράβαση του Βαλιούτη, ο Κασσιανός με εξαιρετική εκτέλεσε νίκησε για δεύτερη φορά τον Τσουκαλά (2-1).

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με τη συμπλήρωση 7 λεπτών, όταν ο Κούτρας σούταρε από καλή θέση και η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Στο 61′ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Κασσιανός έκανε τη σέντρα, με βοήθεια του Κουκοβίνη η μπάλα έφτασε στον Κούτρα αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε άουτ.

Στο 67′ ο Σαπαλίδης εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ και η μπάλα “έγλυψε” το δοκάρι του Βακερλή.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Ο Ορφέας Παρασκευόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Κασσιανός έκανε το σουτ, ο Τσουκαλάς απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά στην επαναφορά ο επιθετικός του Χαραυγιακού πλάσαρε και έκανε χατ-τρικ (3-1).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βύρη από τον Παναγιώτη Παρασκευόπουλο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σαπαλίδης αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Χαραυγιακός (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης) : Βακερλής, Κάρδαρης, Παρασκευόπουλος Π., Κουτσοποδιώτης, Μαραγκουδάκης, Κούτρας, Κασσιάνος (83′ Τζανέτος), Κουκοβίνης (83′ Ντούνης), Πλούμης (59′ Αλσίνιο), Κουτσούμπας (72′ Τρυφιάτης), Παρασκευόπουλος Ο.

Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης) : Τσουκαλάς, Βαλιούτης, Μανωλιάς, Στεφανής, Μαούνης, Παλιάτσιος, Τζανιδάκης, Γκόγκα, Σαπαλίδης, Θεοδωρίδης (18′ λ.τ. Σπανός / 62′ Ντιρμίσι), Νέρες (64′ Βύρης)