Βαριά εντός έδρας ήττα για τη Βέροια

Στην 3η αγωνιστική των play-offs του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Χάντμπολ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τη Βέροια με σκορ 35-17.

Στο ξεκίνημα, οι Ημαθιώτισσες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού με 5-4. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τα κορίτσια του “δικεφάλου” να τρέχουν ένα σερί 4-0 και στη συνέχεια ξέφυγαν στο σκορ, με τις οικοδεσπότριες να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το τέμπο στο τάραφλεξ και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 6 τερμάτων και προβάδισμα με 11-17 σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες διατήρησαν με πολύ καλή άμυνα την καλή τους εικόνα, ενώ ταυτόχρονα στο επιθετικό τρίτο έβρισκαν γκολ τόσο στο γρήγορο επιθετικό τρανζίσιον, όσο και από οργανωμένες επιθέσεις. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Δικέφαλο να κερδίζει με το εμφατικό 35-17.

Οι Κυπελλούχες έκαναν το 2/2 και έβαλαν τις βάσεις για την συμμετοχή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα διεκδικήσουν ένα ακόμη τίτλο και κατ’ επέκταση του νταμπλ.

Βέροια 2017-ΠΑΟΚ 17-35

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 7-12, 9-14, 11-17 (ημχ) 11-19, 13-23, 13-27, 14-29, 16-33, 17-35 (τλκ)

Βέροια 2017 (Παυλίδης) Κερλίδη, Εμμανουηλίδου, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη,  Καμπόιμ, Ζενέλι, Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου 1, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 3, Λύτρα, Νούσια, Βασιλειάδου 2, Νταβίντοβιτς 3.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Κουκμίση 2, Μπελέτσκα 2, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη 9, Κατσούνη, Νίκολιτς 3, Καραχαρίση, Γιοβανόβσκα 2, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 9.

Διατητές: Μπέτμαν-Τσιάνας Δίλεπτες: 6/6 Πέναλτι: 0/4-3/3