Μια ανάσα από το πρωτάθλημα η Βέροια! (βαθμολογία)

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε το…δώρο του Ολυμπιακού Βόλου η Βέροια, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν στην Καβάλα και άνοιξαν το δρόμο της κορυφής στη “Βασίλισσα”!

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη (που σήμερα βραβεύτηκε για τις 400 παρουσίες στους πάγκους) νίκησε 2-1 τον Πιερικό και με τους 37 βαθμούς, φιγουράρει στην πρώτη θέση του Βορείου Ομίλου της Football League.

Απομένει ένα ματς, αυτό στη Χαλκιδική με τον ΠΟ Τρίγλιας όπου χρειάζεται ένας βαθμός για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά από τη μαχητική ομάδα της Πιερίας, ωστόσο βρήκε τις λύσεις στα πρόσωπα των Πασά και Καραγιάννη, που σκόραραν αμφότεροι στο πρώτο ημίχρονο.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, η Βέροια άνοιξε το σκορ και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό όταν ο Καραγιάννης έκανε τη σέντρα και ο Πασάς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τζήμα (1-0)

Μέσα σε δύο λεπτά (15′-16′) οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση όταν αρχικά ο Μπουόλι αστόχησε σε τετ-α-τετ (απέκρουσε ο Βελλίδης) και στη συνέχεια ο Κουκοδήμος σούταρε δυνατά και ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε με υπερένταση.

Η πίεση της Βέροιας στα τελευταία λεπτά είχε αποτέλεσμα και στο 24′ όταν Πόζογλου και Λουκίνας συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος βρήκε τον Πασά, αυτός σούταρε πάνω στον Χαρτσιά και ο Καραγιάννης που πήρε το ριμπάουντ “έγραψε” το 2-0.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Τζήμας απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Πασά εκτός περιοχής.

Στο 35′ ο Πιερικός “άγγιξε” τη μείωση του σκορ όταν ο Μπουόλι έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πάσαρε στον αμαρκάριστο Δερμητζόγλου αλλά αυτός έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 42′ ο Μπουκουβάλας έκανε τη σέντρα, ο Λουκίνας έπιασε το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 44′ η Βέροια έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ. Ο Μπουκουβάλας γέμισε παράλληλα με στόχο τον Καραγιάννη, ο τελευταίος έκανε την προβολή αλλά ο Γιαλαμίδης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και απέκρουσε προ της γραμμής.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, όταν ο Πασάς πρόλαβε την έξοδο του Τζήμα αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς τα πλάγια και έτσι δεν κατάφερε να πλασάρει όπως θα ήθελε.

Στο 56′ η ομάδα της Κατερίνης απείλησε με τον Ίτσιο, ο οποίος προσπάθησε να “κρεμάσει” από τα 40 μέτρα τον Βελλίδη ο οποίος με πίσω βήματα απέκρουσε τελικά με υπερένταση.

Στο 73′ ο Πιερικός κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Δερμητζόγλου, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, μετά την απόκρουση του Βελλίδη (2-1)

Η τελευταία καλή φάση στο ματς καταγράφηκε στο 78′ σε μια προσπάθεια του Σιμόνι να απειλήσει από πλάγια.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας (90+1′ Μουχάλης), Παπαχρήστος, Πεταυράκης, Μαραγκός, Βεργώνης (74′ Οικονόμου), Μπλέτσας, Καραγιάννης (86′ Ντι Τζιοβάνι), Πασάς, Πόζογλου (74′ Σιμόνι), Λουκίνας (74′ Στάμου)

Πιερικός (Μάριος Παναγιώτου) : Τζήμας, Τακίδης, Γιαλαμίδης, Κανταρτζής (67′ Γαλανόπουλος), Χαρτσιάς, Ίτσιος (76′ Τουλίκας), Ιντζόγλου (67′ Καρανάτσιος), Μαυρίδης (60′ Μακρής), Δεμηρτζόγλου, Κουκοδήμος Γ. (76′ Κριεμάδι), Μπουόλι.