LaLiga : Επιβλητική η Βαλένθια, ιδανικό ξεκίνημα για τη Μαγιόρκα (vids)

Η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε δυσκολία απέναντι στην Αλαβές, επικράτησε 3-0 στην έδρα της για την 3η αγωνιστική της La Liga και πέτυχε την δεύτερη φετινή της νίκη.

Έτσι, οι «νυχτερίδες» πάτησαν κορυφή με 7 βαθμούς, όσους έχει και η Μαγιόρκα, η οποία νίκησε νωρίτερα 1-0 την Εσπανιόλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2′ με τον Βας, με τον Σολέρ να σημειώνει το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γουέδες στο 60′.

Στο άλλο ματς της ημέρας, πήρε το ντέρμπι νεοφώτιστων με την Εσπανιόλ, επικρατώντας με 1-0 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga. Oι νησιώτες έφτασαν τους 7 βαθμούς και βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά το νίκη στο ματς, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της ημέρας. Η ομάδα του Λουίς Γκαρσία πήρε το «τρίποντο» απέναντι στους Καταλανούς, χάρη στο γκολ του Ντανιέλ Ροντρίγκεθ, στο 27ο λεπτό. Η Εσπανιόλ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Σέρχι Γκόμεθ για σκληρό μαρκάρισμα στο 90+6′.