Κύπελλο Ελλάδας : Πρόκριση για το Μαρούσι, στο δρόμο του ο Ηρακλής

Σε αγώνα για την τέταρτη αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ανδρών το Μαρούσι επικράτησε του Αμύντα με 75-60 και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή.

Στην πρώτη περίοδο, ο Αμύντας κατάφερε να εκκινήσει πολύ πιο ώριμα και ικανά από το Μαρούσι, καταφέρνoντας από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ και σταδιακά να υπερασπίζεται το εκάστοτε προβάδισμά του μέχρι και το 19-20 του τέλους του δεκαλέπτου.

Συνολικά, σε αυτό το διάστημα, οι «πορτοκαλί» έφτασαν τόσο στο +6 (2-8) όσο και στο +7 (11-18), όντας ακαταμάχητοι στη ρακέτα με 7-12 δίποντα αλλά και 3 επιθετικά ριμπάουντ σε 11 χαμένα σουτ.

Στο επόμενο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό και την ανωτερότητά τους, και ξεκινώντας τρομακτικά με δύο σερί της τάξης του 8-2 και του 14-4, όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους μομέντουμ στην πρώτη περίοδο, αλλά πήραν σημαντικά προβαδίσματα προς το φινάλε του ημιχρόνου, όταν προηγήθηκαν 2 φορές με 9+ πόντους (33-24, 35-26) αλλά και μια διψήφια (+11, 37-26), χάρις σε τρίποντο του Σιούντρη -σημείο που πόνεσε το Μαρούσι όμως εν γένει (3-11 γενικά, 1-6 στην περίοδο).

Η κυριαρχία του Αμαρουσίου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου με όπλο την ηχηρή του αμυντική υπόσταση (10 πόντοι παθητικό) κατάφερε να σταθεροποιήσει την απόστασή του από τον Αμύντα στους 10+ πόντους, με κορυφαία επίδοση το +15 (51-36), ενώ συνολικά ξεπέρασε σε διαφορετικές περιπτώσεις το διψήφιο όνειρο (+11, 41-30 – +12, 55-43), με το υπόλοιπο διάστημα να είναι πάγια στο +12 περίπου.

Ωστόσο, οι «πορτοκαλί» έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 10-6, το οποίο πιστοποιήθηκε με τρίποντο του Γκρέκα 24” πριν το τέλος, μείωσαν στους 9 (55-46), παίρνοντας ψυχολογία για μια τελευταία αντεπίθεση.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος της αναμέτρησης δεν ξεκίνησε όπως τελείωσε η προηγούμενη, με τον Αμύντα -παρά το αρχικό 2-4 σερί του- να μην καταφέρνει να αναλαμβάνει τα ηνία του ματς, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 8 πόντους μέχρι και το 33′ σταθεροποιώντας τη διαφορά στους 12 πόντους (63-51).

Με την πάροδο των λεπτών, οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση μη μπορώντας να βρουν λύσεις στο επιθετικό ρεπερτόριο του Αμαρουσίου, που έφτασε μέχρι και το +17 (δις, 68-51 – 70-53).

Για τους νικητές, ξεχώρισε για ακόμα μια βραδιά ο Βασίλης- Ορφέας Στασινός με 20 πόντους (6-13 σουτ), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ συνολικά υπήρχαν 4 παίκτες με διψήφια επιθετική συνεισφορά.

Από την άλλη μεριά, ο Σπυρίδων Σιούντρης ήταν ο μοναδικός διακριθέντας με 21 πόντους (7-10 σουτ, 4-6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.