Serie A : “Έσπασε το ρόδι” η Γιουβέντους, πρώτος βαθμός για τη Σαλερνιτάνα (vids)

“Επιτέλους νίκη” βροντοφώναξε σήμερα η Γιουβέντους!

Η “Μεγάλη Κυρία” πραγματοποιεί μία από τις χειρότερες πορείες στο ξεκίνημα της στη Serie A και έπρεπε να φτάσουμε στην 5η αγωνιστική, για να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επικράτησε της Σπέτσια με 3-2, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο Alberto Picco, που κρίθηκε στο εξαιρετικό 20λεπτο των φιλοξενούμενων από το 60ο έως το 80ο λεπτό.

Το γκολ του Κιν στο 28′ έδωσε το προβάδισμα στη Γιουβέντους, όμως η Σπέτσια αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με τον Εμάνουελ Γκιάσι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, που έκαναν την ανατροπή χάρη στο γκολ του Αρτίστε, όμως η Γιούβε πήρε τα ηνία και έφερε με τη σειρά της…τούμπα το ματς χάρη στα γκολ των Φεντερίκο Κιέζα και Ματάις Ντε Λιχτ.

Στο άλλο ματς, η Σαλερνιτάνα κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Οι νεοφώτιστοι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Βερόνα στην έδρα της, η οποία πέτυχε δύο γκολ με τον Κάλινιτς στο πρώτο ημίχρονο και λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Γκοντό μείωσε το σκορ. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 76′ ο Κουλιμπαλί.